-

Jak minął rok 2023 w Droptica? Wspomnienia i liczby

Był to rok szczególny dla nas oraz dla branży. Z jednej strony, obchodziliśmy nasze 10. urodziny, z drugiej – nie da się ukryć – kryzys dotknął IT i wiele firm technologicznych. Czasy są trudne, jednak cieszymy się, że udaje nam się iść do przodu bez kłopotów finansowych, wciąż uczestnicząc w wielu wydarzeniach branżowych i uruchamiając nowe usługi. Zobaczmy, jak dla Droptica układał się 2023 rok.

Liczby ważne dla Droptica w 2023 roku

Minione dwanaście miesięcy dla Droptica najlepiej odzwierciedlają liczby:

 • liczba nowych klientów: 13,
 • liczba pracowników: 73,
 • liczba certyfikatów Drupala zdobytych przez programistów: 72 (w 2023 roku uzyskaliśmy 8 nowych),
 • lata doświadczenia: ponad 10 lat.

Ostatni punkt jest dla nas szczególnie ważny, gdyż to właśnie w lutym 2023 roku w Droptica obchodziliśmy rocznicę 10 lat obecności na rynku.

W lutym 2023 roku Droptica obchodziła dziesiąte urodziny, świętując długą obecność na rynku.


Jeszcze więcej technologii i usług

Jednym z celów, jakie postawiliśmy sobie rok temu, było poszerzenie naszej oferty. Udało nam się to zrealizować w 100%, czego efektem są niżej wymienione usługi i technologie, które włączyliśmy do naszej działalności.

Magento i Shopware dla e-commerce

Postanowiliśmy, że będziemy w Droptica rozwijać e-commerce dla klientów. Dodaliśmy więc do wachlarza usług Magento oraz Shopware. Tak oto zapewniamy kompleksowe rozwiązania – nie tylko tworzymy i projektujemy sklepy internetowe, ale także dostarczamy cyfrowe doświadczenie zakupowe. Oferujemy integracje z oprogramowaniem zewnętrznym (np. z systemami CRM, ERP czy narzędziami marketingowymi), analitykę, konsulting i customizację pluginów, jak również migracje istniejących e-sklepów do wspomnianych platform.

WordPress, Python, Keycloak

W ramach usług skoncentrowanych wokół WordPressa tworzymy oraz rozwijamy różnego rodzaju projekty: od blogów korporacyjnych i stron biznesowych z wieloma funkcjami, przez proste strony i portfolia, po złożone sklepy internetowe. Implementujemy także rozwiązania z zakresu SEO i optymalizacji szybkości serwisów. Gwarantujemy ponadto wsparcie techniczne i projektowanie UI/UX.

Z kolei z użyciem Pythona i jego frameworków (Django, Flask, Pyramid, CherryPy) od 2023 roku dajemy naszym klientom możliwość wykorzystania jego bogatego ekosystemu. Budujemy m.in. systemy zarządzania treścią, platformy finansowych, edukacyjne i e-learningowe. Ponadto zapewniamy wsparcie, optymalizację wydajności i rozbudowę funkcji w ramach istniejących projektów.

Do naszej oferty wcieliliśmy także usługi wdrożenia i utrzymania Keycloak, rozwiązania typu open source. Implementujemy jego funkcje, takie jak: uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), scentralizowane zarządzanie użytkownikami czy pojedyncze logowanie (SSO). Kwestie związane z bezpieczeństwem od zawsze były naszym oczkiem w głowie, dlatego pomagamy naszym klientom w ten sposób skutecznie zabezpieczać swoje systemy.

Warsztaty discovery workshop

Kolejna inicjatywa, którą wprowadziliśmy w 2023 roku, to discovery workshop, czyli warsztaty projektowe. Dzięki takim sesjom umożliwiamy klientom definiowanie np. potrzeb wdrażania nowych rozwiązań. Pozwalają one lepiej zrozumieć wymogi własnego biznesu (m.in. poprzez określenie wyzwań, identyfikację z własną grupą docelową, opracowanie planu) i ustalić zakres projektu, oszczędzając tym samym czas, a więc również pieniądze.

AI Development

W mijającym roku nie mogliśmy również pozostać obojętni wobec zagadnień związanych z dynamicznym rozwojem AI (ang. Artificial Intelligence), czyli sztucznej inteligencji. Co zaczęliśmy robić i co możemy zrobić? W ramach nowej usługi AI Development pomagamy klientom wybierać odpowiedni silnik lub model AI, integrujemy go z produktem lub platformą,  a także przeprowadzamy testy różnych scenariuszy, aby zagwarantować niezawodność projektu.

Rozszerzanie zespołów z usługą team extension

Od 2023 roku pomagamy firmom wypełniać luki w zewnętrznych zespołach projektowych. Jeśli nasi klienci nie chcą angażować się w proces rekrutacji specjalistów, ponieważ np. wolą skupić się na zarządzaniu organizacją lub na realizacji strategii marketingowej, mogą skorzystać z usługi team extension.

W Droptica mamy doświadczonych profesjonalistów (nie tylko programistów, ale także designerów, project managerów czy specjalistów DevOps), dzięki którym projekt może zostać ukończony szybko i efektywnie. Proponujemy dwa modele współpracy – dedykowany zespół wraz z liderem oraz pojedyncze osoby wzmacniające firmy swoimi kompetencjami.

Drupal dla szkół wyższych

Wątek związany z nowymi usługami zwieńcza nasza oferta dedykowana nauczaniu, czyli Drupal dla szkolnictwa wyższego. Dzięki, na przykład, funkcji multisite w tym systemie CMS, instytucje edukacyjne mogą zarządzać wieloma stronami internetowymi z poziomu jednej platformy. Oprócz tego na potrzeby uczelni zapewniamy solidny framework API, elastyczność i skalowalność, bezpieczną obsługę danych oraz szereg integracji z narzędziami zewnętrznymi.

Nowe projekty i case studies

W 2023 roku zrealizowaliśmy wiele projektów dla naszych klientów. W tym miejscu chcielibyśmy wyszczególnić dwa przykłady case studies.

Marketplace B2B dla Henry Schein

 • Z użyciem systemu Drupal 9 stworzyliśmy platformę Dentist to Dentist Place, która łączy specjalistów dentystycznych i sprzedawców sprzętu,
 • udostępniliśmy witryny internetowe dla wielu rynków i w różnych językach,
 • umożliwiliśmy zarządzanie produktami za pomocą jednego systemu CMS Drupal,
 • kontynuujemy współpracę z klientem – docelowo rozszerzymy platformę o Drupal Commerce, aby zapewnić redaktorom więcej funkcjonalności e-commerce i łatwiejszą analizę danych.
Nasz projekt Dentist to Dentist place to marketplace zbudowany na Drupalu ze sprzętem dla dentystów.

Strona główna platformy Dentist to Dentist place

Platforma treści cyfrowych dla EM360

 • Zbudowaliśmy platformę funkcjonalnie podobną do serwisu LinkedIn,
 • stworzyliśmy, m.in. obieg treści, kategorie artykułów, konta użytkowników, opcję logowania poprzez LinkedIn API, integrację z bramkami płatniczymi,
 • opracowaliśmy platformę treści, na której użytkownicy tworzą konta, publikują artykuły i wchodzą w interakcję z innymi.
EM360 to cyfrowa platforma pełna technologicznych treści, umożliwiająca publikowanie materiałów.

Strona główna portalu EM360

Miniony rok przyniósł również cały szereg projektów, w których istotną rolę odegrał UX i UI design. Oto przykłady naszych realizacji, dostępne na profilu Behance:

 • MSDW – redesign i jego wdrożenie dla platformy mediów online.
 • Milkrite – opracowanie odświeżonej wersji strony z wykorzystaniem naszej dystrybucji Droopler.
 • Nowca Wild – stworzenie designu aplikacji mobilnej przeznaczonej dla osób uprawiających pływanie na otwartych wodach.
 • System Osłony Przeciwosuwiskowej – stworzenie zaawansowanego formularza z rozbudowanymi polami dla systemu monitorowania i dokumentowania osuwisk w Polsce.
 • Yuno Energy – zaprojektowanie wieloetapowego formularza dla nowoczesnego dostawcy energii elektrycznej.
 • Wizualizacje intranetów – stworzenie projektów systemów intranetowych dedykowanych m.in. dla branży akademickiej oraz na potrzeby zarządzania pracą.
Na naszym profilu Behance znajdują się wizualizacje funkcjonalnych i atrakcyjnych intranetów.

Przykład intranetu zaprojektowanego przez naszych designerów

Eventy, na których nie mogło nas zabraknąć

Od wielu lat Droptica pozostaje bardzo aktywna w społeczności Drupala. Nie inaczej było w 2023 roku. Z jednej strony po raz kolejny zorganizowaliśmy DrupalCamp Poland, z drugiej – uczestniczyliśmy w wydarzeniach branżowych, a także byliśmy sponsorami eventów.

DrupalCamp Poland 2023

Ta organizowana przez nas od dziesięciu lat międzynarodowa konferencja gromadzi użytkowników i sympatyków Drupala. Prelegenci z różnych krajów dzielą się wiedzą, omawiają najnowsze trendy i pokazują przydatne rozwiązania. Na kanale YouTube DrupalCampPoland znajdują się wszystkie wykłady i prelekcje, również te prowadzone przez specjalistów z Droptica.

Kolejny DrupalCamp Poland odbędzie się 18 maja 2024 roku w Warszawie.

Konferencja DrupalCamp Poland co roku przyciąga użytkowników i entuzjastów Drupala i technologii.


Uczestnicy konferencji DrupalCamp Poland 2023

Inne wydarzenia branżowe

Jeśli chodzi natomiast o inne eventy, w których w mijającym roku braliśmy udział, zebrało się kilka naprawdę świetnych inicjatyw:

 • Infoshare (Gdańsk w Polsce) – konferencja gromadząca przedstawicieli biznesu, marketerów, inwestorów i startupy, której byliliśmy srebrnym partnerem. Uczestnicy spotkania rozmawiają o przyszłości technologii.
Infoshare 2023 to konferencja w Gdańsku, na której poruszane są tematy technologiczne i marketingowe.

 

Droptica miała swoje stoisko z materiałami marketingowymi na konferencji Infoshare 2023 w Gdańsku.


Tak aktywnie uczestniczyliśmy w Infoshare 2023

 • Drupaljam (Utrecht w Holandii) – jednodniowe wydarzenie skupiające entuzjastów Drupala, którego Droptica była złotym sponsorem.
Droptica aktywnie uczestniczyła w czerwcu w wydarzeniu branżowym Drupaljam w Utrechcie w Holandii.

 

Podczas Drupaljam odbywały się panele dyskusyjne, w których brał udział nasz CEO Maciej Łukiański.


Na Drupaljam w Holandii były panele dyskusyjne i przestrzeń do spotkań

 • Drupal Developer Days (Wiedeń w Austrii) – spotkanie programistów, testerów, managerów projektów, którego celem jest rozwijanie CMS-a, np. poprzez sesje Contribution Sprints (testowanie różnych rozwiązań i projektowanie nowych ulepszeń). 
Zespół Droptica był obecny w lipcu na dużej konferencji Drupal Developers Days w Wiedniu.


W lipcu 2023 byliśmy na Drupal Developers Days w pięknym Wiedniu

 • DrupalCon Lille (Francja) – cykliczne i największe wydarzenie społeczności Drupala, którego w 2023 roku byliśmy także złotym sponsorem.
 Zespół Droptica pojechał w październiku 2023 do Lille na konferencję technologiczną DrupalCon Europe


Nasza reprezentacja była obecna na konferencji DrupalCon w Lille

Ponadto, jako sponsorzy w 2023 roku wsparliśmy także takie inicjatywy jak Mautic Conference Global (event dedykowany Mauticowi – jednemu z popularnych narzędzi do automatyzacji marketingu), Splash Awards (wydarzenie, w ramach którego nagradzane są najlepsze projekty drupalowe w Holandii) oraz PHPers w Poznaniu.

Droptica Webinars

Rok 2023 zapiszemy także jako datę nowych inicjatyw. Jedną z nich jest Droptica Webinars – seria darmowych webinarów na żywo, skoncentrowanych wokół zagadnień web developmentu. Tematem, na który położyliśmy akcent do tej pory było wsparcie i utrzymanie strony na Drupalu. Sesje prowadził nasz CEO, Maciej Łukiański, który przygotowuje już następne live streamy, o których będziemy informować na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Droptica Webinars to webinary na temat wsparcia Drupala, które odbywały się cyklicznie w 2023 roku.


Maciej Łukiański poprowadził webinary w 2023 roku

Blog posty, e-book i Drupal Support Verifier

Jak co roku podsumowujemy liczbę artykułów napisanych przez zespół Droptica. I tak oto w 2023 roku na blogu pojawiło się 77 nowych blog postów. Nie zabrakło technicznych instrukcji, praktycznych wskazówek oraz spojrzenia na tematy takie jak design, project management czy e-commerce.

Ważnym momentem w 2023 roku było także odświeżenie naszego sztandarowego e-booka poświęconego wsparciu stron na Drupalu. Zachęcamy bardzo do pobrania Get the Most out of Drupal: A Guide to Website Support, Care and Maintenance, w którym pojawiają się m.in. zagadanienia związane z naprawą błędów na stronie, monitoringiem, migracją i aktualizacją systemu do Drupala 10.

Idąc dalej tropem wsparcia stron internetowych, uruchomiliśmy również autorskie narzędzie Drupal Support Verifier, dzięki któremu każdy może sprawdzić poziom aktualnego wsparcia dla swojej strony na Drupalu, odpowiadając na kilka krótkich pytań w ankiecie.

Drupal Support Verifier to nasze autorskie narzędzie w formie ankiety online dla właścicieli stron.


Co planujemy na 2024 rok?

2023 rok już za nami – pora odkryć nieco planów na przyszłość.

W podsumowaniu 2023 roku dla Droptica wspominamy, co się działo i snujemy plany na przyszłość.


Cały czas obserwujemy sytuację w branży technologicznej i zachowujemy zdrowy optymizm. Za cel postawiliśmy sobie powiększenie zespołu oraz udział w wydarzeniach branżowych, takich jak DrupalCon w Barcelonie.

Po raz kolejny zorganizujemy wspomniany wcześniej DrupalCamp Poland, zainicjujemy DrupalDay, czyli warsztaty z podstaw Drupala oraz wrócimy do cieszącej się dużym zainteresowaniem naszej inicjatywy DevTalks. Planujemy także rozwijać najnowszą wersję dystrybucji Droopler 4.0.

Bądźcie z nami, śledźcie nasze profile w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco i dołączajcie do naszych wydarzeń, aby spotkać się z nami online i offline. Życzymy wszystkim Szczęśliwego Drupalowego Roku! :)

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych