-

Drupaljam 2023: Connected. Nasze spojrzenie na program konferencji

Sezon eventowy trwa w najlepsze. Kurz po Infoshare jeszcze dobrze nie opadł, a nasz zespół już przygotowuje się do kolejnych konferencji. Najbliższą okazją do spotkania z nami będzie Drupaljam, wydarzenie zrzeszające entuzjastów, programistów i użytkowników Drupala, które odbędzie się 1 czerwca w Utrechcie w Holandii. Rzućmy okiem na to, co znajduje się w programie eventu i na co my czekamy najbardziej. 

Entuzjaści Drupala i Droptica połączą się na Drupaljam

Nadchodząca edycja Drupaljam, z podtytułem "connected" (z ang. połączeni), zjednoczy niesamowitą społeczność Drupala. Przez jeden dzień, 1 czerwca, uczestnicy wezmą udział w wydarzeniu, by dzielić się wiedzą, nawiązywać kontakty i czerpać inspiracje. Sprzyjać temu będzie samo miejsce konferencji. DeFabrique, czyli dawna fabryka mieszanek paszowych, to nowoczesna lokalizacja o industrialnej estetyce, która doskonale uzupełnia innowacyjnego ducha Drupaljam.

Zespół Droptica będzie obecny na konferencji Drupaljam 2023 dla społeczności Drupala w Utrechcie.


W Droptica doceniamy każdą okazję do spotkania z innymi fanami technologii i przedstawicielami firm skoncentrowanych wokół Drupala. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy złotym sponsorem tej konferencji. Pojedziemy do Utrechtu w Holandii z otwartymi umysłami, gotowi na udział w dyskusjach, wymianę doświadczeń z innymi profesjonalistami z branży i czerpanie inspiracji z prezentacji ekspertów. 

Wybrane prezentacje na Drupaljam

Drupaljam 2023 oferuje taki program konferencji, który zaprezentuje przyszłość technologii i zapewni bezcenne spostrzeżenia zarówno doświadczonym ekspertom, jak i nowicjuszom w społeczności. Wybrani prelegenci zaproponują różne perspektywy dotyczące najnowszych osiągnięć, trendów i wyzwań w świecie Drupala. Poznajmy kilka przykładów planowanych wystąpień i paneli dyskusyjnych. 

Przedstawienie Drupala z różnych perspektyw

Jeszcze nie tak dawno społeczność Drupala przeżywała premierę Drupala 10. Teraz możemy nawet śmielej patrzeć w przyszłość. Właśnie dlatego Björn Brala (CTO firmy Swis) pojawi się na scenie z prezentacją Project update bot: The road to Drupal 11, aby omówić drogę do następnej wersji Drupala. Sesja będzie poświęcona wnioskom wyciągniętym z ostatniej premiery i ocenie ulepszeń potrzebnych do płynniejszego przejścia na Drupala 11. Prelegent odpowie na ważne pytanie – jak sprawić, by Project Update Bot w ramach Drupal.org stał się procesem ciągłym?

Kolejną prezentacją wartą uwagi będzie From Spaghetti to Ravioli: Transforming Code while Running. Lawri van Buël, DevOps, programista i specjalista ds. bezpieczeństwa, podzieli się historią modyfikacji kodu. Prelegent zagłębi się w wyzwania stojące przed dziedziczeniem niechlujnej bazy kodu, często nazywanej kodem spaghetti, i pokaże najlepsze praktyki przekształcania jej w kod możliwy do utrzymania. 

Równie ciekawie zapowiada się wystąpienie Drupal Nomads: Crossing the Continents in Search of Code, choć dotyka tematu Drupala z zupełnie innej strony. Llewellyn Dawson i Roald Nel, wieloletni deweloperzy Drupala, zabiorą nas w podróż po swoich doświadczeniach jako podróżujący programiści. Omówią rosnący trend migracji między różnymi krajami. Wśród podjętych tematów usłyszymy motywacje stojące za takim ruchem i wyzwania związane z przeprowadzką całymi rodzinami.

rupaljam 2023 to okazja do spotkania entuzjastów technologii, a nawet samego założyciela Drupala. 


Sebastiaan van der Lans na Drupaljam 2022 re:United, źródło: Drupaljam.nl

Sesja Q&A z założycielem Drupala 

Przeglądając agendę konferencji, trudno przeoczyć ten istotny punkt - spotkanie z Driesem Buytaertem. Rozpoznawalny twórca Drupala i CTO Acquii spotka się z publicznością podczas 15-minutowej sesji Q&A na żywo. Będzie to doskonała okazja do zadawania pytań i wzięcia udziału w ożywionej dyskusji z jedną z najbardziej wpływowych osób w społeczności Drupala, która odegrała kluczową rolę w kształtowaniu CMS. Nie możemy się doczekać, aby usłyszeć, czy Dries ujawni coś na temat dalszych planów dotyczących rozwoju technologii. 

Zestawienie Drupala z narzędziami i technologiami

Kluczową kwestią dla społeczności Drupala jest wykorzystanie tej technologii w zestawie z innymi narzędziami. Część prezentacji na konferencji poruszy właśnie taki temat. Kilka z nich szczególnie przykuło naszą uwagę.

Mladen Stankovic, Tech Lead i Architekt Drupala w RTL, skupi się na skalowaniu stron internetowych na Drupalu za pomocą Kubernetes, aby obsłużyć duży ruch. W prezentacji prelegent pokaże kilka przydatnych praktyk oraz architekturę rozwiązań, które prowadzą do poprawy wydajności witryny, jej skalowalności i ostatecznie lepszego doświadczenia użytkownika. 

Drupal loves Tailwind CSS – tak brzmi chwytliwy tytuł kolejnego wystąpienia. Nenad Kesic, niezależny programista full stack, zdradzi tajniki pracy z tym frameworkiem w kontekście Drupala. Z kolei Dominique de Cooman opowie o wartościowej relacji między Drupalem a Mauticiem. W tej sesji założyciel i CTO firmy Dropsolid pokaże, w jaki sposób otwarta platforma DXP (ang. Digital Experience Platform), łącząca te dwie technologie, może przynieść korzyści końcowym użytkownikom.  

Podczas konferencji Drupaljam 2023 odbędą się ciekawe wykłady i inspirujące panele dyskusyjne.


Panel dyskusyjny na Drupaljam 2022 re:United, źródło: Drupaljam.nl

Rozmowy, networking i pub quiz 

Uwielbiamy konferencje technologiczne za ich wyjątkową atmosferę. To samo dotyczy Drupaljam. Na jeden dzień DeFabrique w Utrechcie zamieni się w przestrzeń wymiany wiedzy, doświadczeń biznesowych i pomysłów. Mniej lub bardziej doświadczeni programiści Drupala, kadra kierownicza, menedżerowie, marketerzy i inni fani technologii spotkają się w jednym miejscu, aby porozmawiać i bliżej się poznać. 

Organizatorzy wydarzenia zadbali o to, aby w programie konferencji znalazł się również czas na relaks i aktywności towarzyskie. Oprócz prezentacji i paneli dyskusyjnych, nie zabraknie miejsca na networking i drinki. Okazją do zabawy dla uczestników będzie pub quiz, podczas którego będzie można poczuć ducha współpracy, ale też odrobinę rywalizacji. Wszystkie wydarzenia odbędą się w różnych salach przemysłowego obiektu.

Spotkaj zespół Droptica w DeFabrique w Utrechcie

Drupaljam 2023 w Utrechcie to kolejna innowacyjna konferencja, w której Droptica weźmie udział. Jako agencja Drupala szczególnie doceniamy spotkania ze społecznością skupioną wokół tej technologii. Cieszymy się, że jesteśmy złotym sponsorem wydarzenia i będziemy mieć nasze stoisko w strefie z innymi firmami. Jeśli również będziesz na tym evencie, koniecznie odwiedź nasz zespół. Znajdziesz nas naprzeciwko strefy piłkarzyków i symulatora surfingu.

Przy stoisku będą czekać na Ciebie przedstawiciele naszej firmy. Na miejscu spotkasz współzałożycieli Droptica, Grzegorza Bartmana i Macieja Łukiańskiego, a także specjalistów ds. marketingu - Monikę Branicką i Rafała Węglarza. Spędź trochę czasu na rozmowie i upewnij się, że otrzymasz nasze firmowe pamiątki z Polski!

O czym możesz z nami porozmawiać? O Drupalu (rozwoju, wsparciu, utrzymaniu i migracji), PHP, Symfony, Laravelu, technologiach frontendowych i backendowych, ogólnie o tworzeniu stron internetowych, projektowaniu produktów, marketingu etc. A jeśli zależy Ci na rozmowie o konkretnym projekcie z naszym CEO, zarezerwuj spotkanie z Maciejem Łukiańskim. Z przyjemnością wypije z Tobą kawę i porozmawia o biznesie. Możesz również usłyszeć, co nasz ekspert ma do powiedzenia podczas jednego z paneli dyskusyjnych dla złotych sponsorów. Do zobaczenia!

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych