-

TypeScript vs JavaScript. 6 głównych różnic między tymi językami

JavaScript i TypeScript - dwa języki programowania, które na pierwszy rzut oka wydają się nierozłączne. Jakie są jednak rzeczywiste różnice między nimi? Czy TypeScript to po prostu JavaScript z dodatkami, czy może coś więcej? W tym artykule pod lupę weźmiemy oba języki, porównamy ich funkcje i zastanowimy się, kiedy wybrać jedno rozwiązanie zamiast drugiego.

JavaScript vs TypeScript

JavaScript, który powstał w 1995 roku, jest językiem dynamicznie typowanym, czyli takim, gdzie typy zmiennych określa się w trakcie działania programu. JS jest wykorzystywany do tworzenia stron i aplikacji internetowych. Jest to jedna z trzech podstawowych technologii służąca do budowy frontendu, zaraz obok HTML-a i CSS-a.

Z drugiej strony, TypeScript, stworzony przez Microsoft w 2012 roku, jest nadzbiorem JavaScriptu. Oznacza to, że zawiera wszystkie elementy JS, ale dodaje do nich statyczne typowanie i inne cechy charakterystyczne dla pełnoprawnych języków programowania, takie jak enumeracje czy namespace’y. TypeScript powstał, aby zapewnić lepsze narzędzia dla dużych aplikacji, oferując takie funkcje jak typy statyczne czy interfejsy, co pozwala na tworzenie łatwiejszego w utrzymaniu kodu.

TypeScript jest językiem programowania i nadzbiorem JavaScriptu, dodającym statyczne typowanie.


Dzięki Node.js, JavaScript może być używany jako język serwerowy. TypeScript również. Jednak w przypadku, w którym zarówno frontend, jak i backend tworzymy w TS, to statyczne typowanie wymienione wyżej umożliwia nam tworzenie interfejsów, które wykorzystujemy po obu stronach barykady, co w konsekwencji zapewnia spójność danych oraz ich lepszą walidację.

Rynek

Mimo że TypeScript jest cały czas mniej popularny niż JavaScript, to relatywnie z roku na rok zyskuje większą popularność niż JS. Idzie za tym również większa społeczność, która dostarcza nowe rozwiązania. Jednym z nich jest ceniony framework Angular, który został napisany w TypeScripcie i korzystanie z niego wymaga pisania kodu w tym języku. Zod - biblioteka walidująca dane oraz umożliwiająca ich lepsze definiowanie - także została napisana w TS.

Kompatybilność

TypeScript jest nadzbiorem JavaScriptu, co oznacza, że większość kodu JS powinna działać bez problemów również w TS. Jednak ze względu na dodatkowe cechy TypeScriptu, takie jak statyczne typowanie, deweloperzy muszą być świadomi różnic między tymi językami, aby uniknąć potencjalnych błędów.

Jakie są różnice między TypeScriptem a JavaScriptem?

Pomimo wielu podobieństw, istnieje szereg kluczowych różnic między TypeScriptem a JavaScriptem. Wpływają one na sposób, w jaki te dwa języki są wykorzystywane w praktyce i mogą być decydujące przy wyborze jednego z nich dla konkretnego projektu.

TypeScript i JavaScript można łączyć w projektach, jednak warto pamiętać o różnicach między nimi.


Typowanie

JavaScript jest językiem dynamicznie typowanym, co oznacza, że typy zmiennych mogą być zmieniane w trakcie wykonywania kodu. Daje to programistom dużą elastyczność, ale także zwiększa ryzyko błędów. Z drugiej strony, TypeScript wprowadza statyczne typowanie, co poprawia bezpieczeństwo typów oraz pozwala na wykrycie błędów związanych z typowaniem jeszcze przed uruchomieniem kodu dzięki narzędziom wbudowanym w IDE (ang. Integrated Development Environment), czyli w zintegrowane środowisko programistyczne. Przyczynia się to do większej niezawodności i czytelności kodu, ale może także spowolnić proces pisania mniejszych aplikacji.

Klasy i interfejsy

JavaScript ES5 nie obsługuje natywnie klas i interfejsów, które są fundamentalne dla programowania obiektowego. TypeScript natomiast dostarczył wsparcie dla tych konceptów. Dzięki temu deweloperzy mogli tworzyć bardziej złożone i zorganizowane struktury kodu, co było szczególnie przydatne w dużych projektach.

Modularność

TypeScript oferuje lepszą kontrolę nad modułami poprzez namespace'y, umożliwiając bardziej zorganizowane i łatwiejsze w zarządzaniu struktury kodu.

Narzędzia

Społeczność zbudowana wokół TypeScriptu dostarczyła rozbudowane narzędzia dla programistów, takie jak autouzupełnianie kodu, refaktoryzacja i sprawdzanie typów w czasie kompilacji. Te funkcje umożliwiają deweloperom pisanie bardziej efektywnego i bezbłędnego kodu. JavaScript nie oferuje aż takiego poziomu wsparcia narzędziowego.

Kompilacja

TypeScript jest językiem transpilowanym, co oznacza, że kod napisany w TypeScripcie musi być przekształcony do JavaScriptu, aby mógł być uruchomiony w przeglądarce. Jest to niezbędne, ponieważ przeglądarki internetowe nie są w stanie bezpośrednio interpretować kodu TS. Z drugiej strony, JavaScript jest językiem interpretowanym, co oznacza, że jest czytany i wykonany bezpośrednio przez przeglądarkę linia po linii. Dlatego, wybierając między TypeScriptem a JavaScriptem, deweloperzy muszą zdecydować, czy dodatkowe korzyści z użycia TS są warte dodatkowego kroku transpilacji.

Kiedy używać JavaScriptu, a kiedy TypeScriptu?

Decyzja o wyborze między JavaScriptem a TypeScriptem zależy od wielu czynników, takich jak skomplikowanie projektu, wymagania w zakresie wydajności i bezpieczeństwa, a także umiejętności zespołu deweloperskiego. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, ponieważ TS ma zdecydowanie wyższy próg wejścia dla początkujących programistów, ale z czasem złożoność projektu nie postępuje tak szybko jak w przypadku JS.

JavaScript jest idealnym rozwiązaniem dla mniejszych projektów, które wymagają szybkości realizacji i elastyczności. Ze względu na dynamiczne typowanie, JavaScript jest często szybszy do napisania, szczególnie właśnie dla niedużych, prostych aplikacji.

Z drugiej strony, TypeScript sprawdza się najlepiej w większych, bardziej złożonych projektach, które wymagają większej organizacji kodu i bezpieczeństwa. Statyczne typowanie, interfejsy, klasy oraz inne funkcjonalności dostępne w TypeScripcie mogą przynieść znaczne korzyści w zakresie skalowalności i utrzymania kodu.

Dodatkowo TypeScript jest często preferowany lub wręcz wymagany w projektach korzystających z najnowszych bibliotek i frameworków, takich jak Angular czy React, ze względu na lepsze wsparcie narzędziowe lub budowę frameworka.

Jak łączyć TypeScript z JavaScriptem?

TypeScript i JavaScript mogą być skutecznie używane razem w jednym projekcie. Często jest to dobry pomysł w przypadku dużych, rozbudowanych aplikacji. TypeScript, będąc nadzbiorem JavaScriptu, umożliwia bezpośrednie użycie kodu JS wewnątrz swojego środowiska. Możliwe jest więc stopniowe dodawanie TS do istniejącego projektu JavaScript, bez konieczności przepisywania całego kodu. Proces ten musi jednak być bardzo dobrze zaplanowany i podzielony, aby odbył się gładko.

Przykładowo możemy zacząć od wprowadzenia TypeScriptu do kluczowych części aplikacji, które wymagają większego bezpieczeństwa typów i lepszego narzędziowego wsparcia, takiego jak autouzupełnianie czy refaktoryzacja kodu. Następnie, w miarę jak zespół staje się coraz bardziej zaznajomiony z TypeScriptem, można go wdrażać do innych części aplikacji.

Jedną z mocnych stron tego podejścia jest to, że umożliwia ono zespołom skorzystanie z zalet TypeScriptu, jednocześnie minimalizując ryzyko związane z dużymi, jednorazowymi zmianami w kodzie. Jest to szczególnie wartościowe w projektach, które są już w trakcie realizacji i które mogłyby skorzystać z dodatkowych korzyści płynących z użycia TS. Testy automatyczne dają większą swobodę w kwestii refaktoryzacji, gdyż minimalizują możliwość wystąpienia regresji po wprowadzeniu zmian, z tego powodu dobrym pomysłem jest posiadanie jak największego procentowego pokrycia testami przed przystąpieniem do refaktoryzacji.

JavaScript vs TypeScript - podsumowanie

Zarówno TypeScript, jak i JavaScript mają swoje unikalne cechy, które sprawiają, że są odpowiednie dla różnych rodzajów projektów. Wybór między nimi powinien zależeć od specyfiki projektu, wymagań klienta i umiejętności zespołu. Pamiętajmy, że niezależnie od wyboru, ważne jest, aby korzystać z mocnych stron każdego z tych języków, zrozumieć ich różnice i znać najlepsze praktyki, aby efektywnie i bezpiecznie tworzyć aplikacje. Nasz zespół programistów pracujących nad frontend developmentem chętnie pomoże Ci stworzyć stronę internetową w oparciu o dobraną dla Ciebie technologię.

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych