-

5 zagrożeń, które niesie za sobą brak monitoringu strony internetowej

Teraz, kiedy w świecie nie da się już obejść bez internetu, posiadanie strony dla swojego biznesu to całkowita podstawa. Niemonitorowana i zostawiona sama sobie może jednak przynieść więcej szkody niż korzyści. W tym artykule zarysujemy Ci, jakie zagrożenia stoją przed Twoją witryną internetową, jeżeli zapomnisz o jej monitorowaniu.

Przestoje w działaniu strony internetowej

Jeśli Twoja strona nie jest na bieżąco monitorowana, możesz nie wyłapać w porę, kiedy pojawią się się przestoje lub błędy w jej funkcjonowaniu, takie jak niekończące się ładowanie czy komunikaty o problemach serwera. 

Czasem informacja o takich kłopotach może dotrzeć do Ciebie nawet po wielu godzinach, gdy sfrustrowani klienci nie będą w stanie przez dłuższy czas zakupić produktów lub sprawdzić informacji na temat usług. Zirytowani takim obrotem spraw mogą stracić zaufanie do Twojego biznesu i zdecydować się na przeniesienie do konkurencji.

Brak monitoringu strony sprawia, że właściciel nie jest świadomy, gdy witryna jest nieosiągalna.

Tego problemu da się łatwo uniknąć, jeśli Twoja strona będzie korzystać z oprogramowania do jej monitoringu, np. z narzędzi do monitorowania serwerów (takich jak Zabbix, Nagios czy Prometheus). Zaimplementowanie ich sprawi, że w chwili, kiedy problemy z serwerem przerwą wyświetlanie Twojej witryny, będziesz o tym wiedzieć niemal natychmiast. Da Ci to szansę na szybką reakcję i uniknięcie niezadowolenia klientów.

Spadki w pozycjach SEO

Algorytmy wyszukiwarek lubią witryny internetowe, które są niezawodne, nie mają problemów z dostępnością i działają szybko. Im więcej więc przestojów w działaniu będzie mieć Twoja strona internetowa i im będą one dłuższe - wpłynie to negatywnie na SEO i będzie niżej pozycjonowana w wyszukiwarce. Dlaczego?

Indeksowaniem zawartości witryn w przeglądarce zajmują się roboty wyszukiwarek. Robią to regularnie, przeglądając dostępne strony internetowe. Jeśli Twój serwis często będzie mieć przestoje lub problemy z działaniem, boty również nie będą mogły się do niego dostać. Może to prowadzić do niekompletnego indeksowania lub błędów w zrozumieniu struktury witryny. W efekcie obniży to jej pozycjonowanie i przełoży się na mniejszą klikalność.

Jak wiadomo, niższe pozycje w wynikach wyszukiwania mogą powodować gorsze wyniki w sprzedaży Twoich towarów i usług, a jest to z pewnością coś, czemu chcesz zapobiec. Regularne monitorowanie Twojej witryny da Ci przewagę nad błędami w postaci szybszego czasu reakcji niż normalnie. Nie warto więc przepuścić takiej szansy i pozwolić, żeby Twój biznes pozycjonował się niżej niż konkurencja.

Brak informacji o rodzaju problemu ze stroną

W chwili pojawienia się problemów z funkcjonowaniem Twojej witryny, działanie staje się podobne do tego, jak pracuje lekarz. Trzeba znać przyczynę choroby, żeby dokładnie i skutecznie ją wyleczyć. Twoim pacjentem staje się więc strona, Twoim lekarzem – informatyk, a narzędziem do szybkiej diagnozy – monitoring witryny.

Dzięki zastosowaniu monitoringu aplikacji nie tylko możesz dowiedzieć się, że problem istnieje, ale także, na czym polega. Z takimi informacjami zdecydowanie łatwiej jest działać w kierunku naprawy problemu i przywrócenia “pacjenta” do zdrowia.

Regularny monitoring pomoże Ci wychwycić błędy w działaniu, które mogą być spowodowane przez wiele czynników. Oto przykłady kilku z nich:

  • Błędy serwera - czyli błędy 500, które pojawiają się, kiedy serwer “nie odpowiada”. W miejsce strony klientowi wyświetla się komunikat o błędzie. W tym wypadku problem stoi nie po stronie Twojej witryny, a bezpośrednio po stronie serwera. Występowanie “pięćsetek” może wpłynąć bezpośrednio na pozycjonowanie strony.
  • Błędy w kodzie - mogą objawiać się na wiele sposobów i różnie wpływać na funkcjonowanie Twojej strony. Niektóre z nich same mogą zablokować ładowanie się witryny, a inne mogą narobić szkody dopiero w połączeniu z działaniem użytkownika.
  • Nagłe skoki ruchu na stronie - zwiększony ruch może pojawić się samoistnie (kiedy na przykład organizujesz dużą promocję na swoje produkty) albo w wyniku ataku typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service). Strona wtedy ładuje się dłużej niż zwykle, a po zakończeniu wczytywania w miejscu właściwej zawartości pojawia się informacja o przekroczonym czasie odpowiedzi.
  • Niedostępność zewnętrznych serwisów - jeśli na swojej stronie używasz zewnętrznych narzędzi, np. oprogramowania do obsługi formularzy kontaktowych, musisz liczyć się z faktem, że one też mogą czasami przestać działać. Narzędzia do monitorowania Twojej strony możesz ustawić tak, żeby obejmowały również te serwisy. Wtedy uzyskasz informację, kiedy pojawią się utrudnienia i uprzedzić o nich klientów.

Pogorszenie doświadczeń użytkownika

Jako użytkownicy stron internetowych lubimy, kiedy wszystko działa sprawnie i bez zarzutu, prawda? Dlatego potrafimy szybko irytować się, kiedy jakaś witryna ładuje się wolno lub nawet wcale. Twoi klienci zdecydowanie nie będą zadowoleni, kiedy Twoja strona przestanie odpowiadać lub zaprezentuje symptomy braku zabezpieczeń.

Taka sytuacja może odbić się na Twoich zarobkach. Klienci w końcu mniej chętnie będą wracać do sklepu internetowego, w którym już kiedyś nie udało im się zrobić zakupów. Warto więc upewnić się, że wszystko pracuje bez zarzutu – a kiedy już jakiś błąd postanowi się wkraść, dzięki regularnemu monitorowaniu, będziesz o tym wiedzieć od razu.

Pomijanie aktualizacji

Łatwo jest zapomnieć o tym, że oprogramowanie, które jest wykorzystywane na Twojej stronie - tak samo, jak każde inne, którego używasz na codzień - wymaga regularnego aktualizowania. Niedopilnowanie tak ważnego elementu nie tylko sprawia, że Twojej stronie grożą przestoje w działaniu. Staje się ona też podatna na ataki hakerskie.

Bez monitoringu strony internetowej można nie zauważyć, że serwis padł ofiarą ataku hakerskiego.

Źródło: web.dev

Używanie nieaktualnych rozwiązań zawsze wiąże się z lukami bezpieczeństwa, które tylko proszą się o wykorzystanie przez niepowołane osoby. Nieaktualizowane oprogramowanie może mieć dziury w swoim kodzie, które mogą pozwolić atakującym na dostęp do miejsca, do którego nie powinni go mieć, np. do bazy z danymi osobowymi. Używanie nieaktualnych rozwiązań może okazać się też kosztowne i trudne w utrzymaniu.

Więcej na temat tego, co grozi Ci przy korzystaniu z takich rozwiązań i jakie korzyści da Ci ich zaktualizowanie napisaliśmy w artykule o systemach legacy.

Oprogramowanie, które zajmuje się monitoringiem Twojej strony można skonfigurować tak, żeby dawało Ci znać o dostępnych dla Ciebie aktualizacjach niemal od razu. Ustawienie tej opcji znacząco podniesie Twoją pewność, że Twoja witryna jest bezpieczna.

Brak monitoringu strony internetowej – podsumowanie

Widzisz teraz, jak ważne jest, żeby monitorować Twoją stronę internetową, ilu zagrożeń można dzięki temu uniknąć i jakie korzyści to za sobą niesie. Używanie oprogramowania do monitoringu ułatwia wiele spraw związanych z utrzymaniem witryny w dobrym i bezpiecznym stanie. Kluczowe jest więc zdecydowanie się na ten ważny krok i zaimplementowanie tego rozwiązania w swojej witrynie. Pozwól, aby nasi specjaliści od monitoringu stron i serwerów pomogli Ci się tym zająć.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu