-

Jak dbać o bezpieczeństwo strony internetowej? 7 najlepszych praktyk

W dobie cyfryzacji bezpieczeństwo strony internetowej to podstawa sukcesu każdego biznesu. Bez zapewnienia, że Twój serwis jest bezpieczny, nie tylko narażasz swoją firmę na szereg problemów, ale także ryzykujesz utratę zaufania klientów. Czy wiesz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją witrynę? W tym wpisie podpowiemy Ci, jakie praktyki są najskuteczniejsze.

Czym jest bezpieczeństwo strony internetowej?

Bezpieczeństwo strony internetowej to złożone zagadnienie, które obejmuje szereg strategii i narzędzi służących do ochrony witryny oraz przetwarzanych przez nią informacji. Jest to nie tylko ochrona przed cyberatakami, takimi jak hacking, malware czy phishing, ale również zapewnienie prywatności i ochrony danych, którymi strona zarządza.

Innym kluczowym elementem bezpieczeństwa serwisu jest utrzymanie integralności zawartości i zadbanie o to, aby użytkownicy zawsze mieli dostęp do poprawnych i aktualnych informacji. Bezpieczeństwo strony internetowej obejmuje także ochronę przed różnymi rodzajami błędów, które mogą powodować awarie lub przerwy w dostępie do niej.

Dlaczego bezpieczeństwo strony internetowej jest ważne?

Ochrona witryny internetowej to niezmiernie istotny aspekt, który wpływa na całość Twojej działalności online. Istnieje wiele powodów, dla których każdy przedsiębiorca powinien zwracać na nie szczególną uwagę. Oto przykłady tylko kilku z nich:

  • Wyciek danych – jeżeli strona internetowa nie jest odpowiednio zabezpieczona, istnieje ryzyko wycieku cennych danych. Narażone są zarówno te dotyczące organizacji, jak i jej klientów. Może to prowadzić do znacznych strat finansowych, a co gorsza - do utraty zaufania użytkowników strony.
  • Przerwy w działaniu strony internetowej – ataki cyberprzestępców mogą prowadzić do przerw w dostępie do Twojego serwisu, co z kolei może skutkować utratą potencjalnych klientów oraz obniżeniem satysfakcji obecnych użytkowników.
  • Wpływ na SEO – bezpieczeństwo strony przekłada się także na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki takie jak Google karzą strony posiadające problemy z dostępnością, wywołane na przykład atakami DDoS (ang. Distributed Denial of Service). W rezultacie obniżają ich ranking, a tym samym miejsce, na którym wyświetlają się potencjalnym klientom. Na przykład, brak certyfikatu SSL na stronie sprawia, że Google całkowicie wyklucza taką stronę z listy wyników wyszukiwań.
  • Szkoda dla wizerunku firmy – bezpieczeństwo strony internetowej ma również bezpośredni wpływ na wizerunek firmy. Incydenty związane z bezpieczeństwem mogą nadszarpnąć reputację przedsiębiorstwa, a jej naprawa może być czasochłonna i kosztowna.

Jak sprawdzić, czy strona jest bezpieczna? 

Sprawdzenie, czy Twoja strona internetowa jest bezpieczna, wymaga oceny kilku kluczowych elementów. Jako właściciel serwisu możesz samodzielnie zweryfikować niektóre z nich:

  • Aktualność certyfikatu SSL – certyfikat SSL (ang. Secure Sockets Layer) to technologia, która zapewnia bezpieczne połączenie pomiędzy przeglądarką a serwerem. Jego obecność zaznaczona jest symbolem kłódki w pasku adresu przeglądarki, po lewej stronie.
Certyfikat SSL gwarantuje użytkownikom strony bezpieczne połączenie między przeglądarką a serwerem.

Przykład certyfikatu SSL widoczny na pasku adresu w przeglądarce

  • Występowanie złośliwego oprogramowania – regularne skanowanie strony internetowej w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania (tzw. malware) jest zalecane. Dzięki wsparciu antywirusów możesz bez problemu zmniejszyć szanse na to, że Twoja strona jest zainfekowana niechcianą, niebezpieczną zawartością.
     
  • Aktualność używanych rozwiązań – sprawdzanie, czy serwis jest aktualizowany na bieżąco, to jeden z najprostszych sposobów na utrzymanie jego bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno systemu zarządzania treścią, jak i wszelkich wtyczek, które są na stronie używane. W przypadku systemów CMS takie informacje znajdziesz zwykle w panelu administracyjnym. 
W systemie zarządzania treścią (CMS) można sprawdzić informację o aktualnej wersji oprogramowania.

Informacja o aktualności systemu Drupal widoczna w panelu administracyjnym

Mimo tego, że możesz samodzielnie przeprowadzić te podstawowe kontrole, skomplikowane aspekty bezpieczeństwa wymagają pomocy profesjonalistów. Audyt bezpieczeństwa przeprowadzony przez zewnętrzną firmę pozwoli Ci na dokładną ocenę wszystkich aspektów związanych z zabezpieczeniem Twojej strony. 

Eksperci mogą wykryć potencjalne luki, które mogą nie być widoczne dla laika, a także zasugerować najlepsze praktyki w celu zapewnienia długotrwałej ochrony, opracowując szczegółowy raport z audytu bezpieczeństwa

Jak zabezpieczyć stronę www?

Bezpieczeństwo strony internetowej to ciągły proces, wymagający regularnej uwagi i częstych interwencji. Istnieje wiele skutecznych strategii, które możesz zastosować, aby zabezpieczyć swoją stronę www. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych kroków, które pomogą Ci utrzymać bezpieczeństwo serwisu na najwyższym poziomie.

Aktualizacja oprogramowania i wtyczek

Aktualizacje oprogramowania i wtyczek są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Twojej strony internetowej. W miarę jak technologia się rozwija, cyberprzestępcy znajdują nowe luki w zabezpieczeniach i mogą je wykorzystać do swoich niecnych celów. 

Z tego względu producenci oprogramowania regularnie wydają aktualizacje, które te luki zamykają. Ignorowanie ich naraża Twój serwis na ataki. Nieważne, czy korzystasz z Drupala, WordPressa, Joomla, czy innego systemu - zawsze pamiętaj o aktualizowaniu oprogramowania i wszystkich wtyczek do najnowszych wersji.

SSL i HTTPS

Bezpieczne połączenie zapewniają nierozerwalnie połączone ze sobą technologie SSL i HTTPS (ang. Hyper Text Transfer Protocol Secure). Szyfrują one dane przesyłane między przeglądarką a serwerem, co chroni je przed przechwyceniem przez osoby trzecie. Bez certyfikatu SSL, dane przesyłane między serwerem a przeglądarką mogą zostać przejęte przez nieuprawnionych użytkowników. 

Taka sytuacja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa odwiedzających Twoją stronę. Korzystanie z HTTPS (które prezentuje strony niezabezpieczone certyfikatem SSL jako niebezpieczne) jest standardem dla wszystkich stron internetowych i jest jednym z podstawowych warunków dla utrzymania bezpieczeństwa strony internetowej.

Ustawianie mocnych haseł

Silne hasła są kluczem do bezpieczeństwa każdej strony internetowej. Wielu ludzi używa łatwych do zgadnięcia haseł, co naraża ich na ryzyko ataku. Należy je regularnie zmieniać i nigdy nie korzystać z tych samych kombinacji w różnych systemach czy aplikacjach. Najlepiej jest stosować długie hasła, które są połączeniem cyfr, liter i znaków specjalnych. 

Jeżeli boisz się, że możesz mieć problem z zapamiętaniem swoich haseł, spróbuj tworzyć takie, które łatwo skojarzysz (może być to na przykład wariacja na temat cytatu z Twojego ulubionego filmu). Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z menadżera haseł, który umożliwia zapisanie wszystkich Twoich kombinacji w bezpiecznym miejscu. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja niż umieszczenie karteczki samoprzylepnej pod monitorem.

Uwierzytelnienie wieloskładnikowe

Polega ono na wprowadzeniu przynajmniej dwóch składników, które pozwalają sprawdzić, czy dana osoba powinna mieć dostęp do konta. Zwykle weryfikacja dwuetapowa obejmuje potwierdzenie poprzez podanie krótkiego kodu, który zmienia się co 30-60 sekund. Kod jest w większości przypadków generowany na urządzeniu mobilnym, co z oczywistych powodów podnosi poziom bezpieczeństwa. Nawet jeśli atakujący poda poprawne hasło (np. było ono słabe lub zostało upublicznione w wyniku wycieku danych), to nie zaloguje się na konto, nie znając drugiego składnika. 

Oprócz kodu, niektóre witryny pozwalają używać fizycznych kluczy bezpieczeństwa, które wpina się w port USB (lub gniazdo ładowania w przypadku urządzeń mobilnych) co jeszcze bardziej pomaga zabezpieczyć konto przed niechcianym dostępem.

Regularne tworzenie kopii zapasowych

Nawet najlepiej zabezpieczony serwis internetowy może paść ofiarą ataku hakerskiego. W takim przypadku konieczne może być przywrócenie strony do stanu sprzed incydentu. Aby móc zrobić to szybko i efektywnie, konieczne jest regularne tworzenie kopii zapasowych

Kopie zapasowe powinny być generowane zarówno dla bazy danych, jak i dla plików strony internetowej, a także przechowywane w bezpiecznym miejscu. W przypadku nieszczęśliwego wypadku, jakim jest atak hakerski, a czasem nawet zwykła awaria, backup systemu pozwala ominąć długi i kosztowny proces naprawy szkód.

Stosowanie zapór aplikacji internetowych

Zapory aplikacji internetowych WAF (ang. Web Application Firewall) są potężnym narzędziem, które może chronić stronę przed różnymi rodzajami ataków, takimi jak ataki typu DDoS (zakłócenie w działaniu strony internetowej w wyniku ilości zapytań wysłanych do serwera przeważających jego możliwości). WAF monitoruje ruch w serwisie internetowym i blokuje podejrzane działania. Działa jak tarcza między Twoją stroną a potencjalnymi atakującymi.

Stosowanie WAF jako wartwy ochrony przed atakami DDOS łączy się zwykle ze skorzystaniem z dodatkowych zewnętrznych rozwiązań, takich jak Cloudflare. W tym przypadku dostęp do strony odbywa się wyłącznie za pomocą serwerów Cloudflare, to one odpytują stronę i przekazują odpowiedź do użytkownika. Posiadając taką usługę, należy skonfigurować WAF tak, aby nie pozwalał na dostęp do zasobów nikomu, kto nie identyfikuje się adresem IP Cloudflare. 

Dlaczego jest to niezbędne? Jeśli tego nie zrobisz, to atakujący i tak będzie mógł uzyskać dostęp do Twoich zasobów bezpośrednio z serwera poprzez odwołanie się do adresu IP właśnie Twojego serwera (który można zidentyfikować nawet wtedy, gdy Twoja witryna jest “schowana” za Cloudflare, korzystając np. z darmowych stron archiwizujących informacje na temat wpisów w DNS, czyli systemie nazw sieciowych).

Użycie Cloudflare ma też dodatkową zaletę w postaci serwowania statycznych wersji Twojej strony w momencie, w którym serwer nie odpowiada. Jeśli z jakiegoś powodu przestanie on chwilowo działać, dzięki tej usłudze Twoi użytkownicy prawdopodobnie nawet nie zauważą awarii.

Regularne audyty bezpieczeństwa

Przeprowadzanie regularnych audytów bezpieczeństwa, np. Drupala, najlepiej przez zewnętrzną firmę specjalizującą się w cyberbezpieczeństwie, pozwoli na utrzymanie najwyższych standardów ochrony strony internetowej. W trakcie takiej inspekcji, eksperci mogą wykryć potencjalne luki zanim stworzą one realne zagrożenie dla Twojego serwisu. 

Tego rodzaju audyty dają pełny obraz stanu bezpieczeństwa strony internetowej, co umożliwia identyfikację oraz naprawę słabych punktów szybko i efektywnie. Jeśli skorzystasz z profesjonalnego wsparcia, możesz także liczyć na pomoc w rozwiązaniu wykrytych problemów i opracowaniu rozwiązań, które pozwolą ochronić Twoją witrynę w przyszłości. 

Bezpieczeństwo strony internetowej - podsumowanie

Pamiętaj, że dla bezpieczeństwa strony znaczenie ma nie tylko technologia, ale również świadomość i odpowiednie praktyki zarządzania. Szczególne ważna jest odpowiedzialność za dane organizacji i użytkowników, a w rezultacie – troska o zaufanie klientów. 

Dbałość o takie aspekty jak regularna aktualizacja oprogramowania i wtyczek, stosowanie certyfikatu SSL, mocnych haseł, tworzenie kopii zapasowych, używanie zapór aplikacji internetowych i regularne audyty bezpieczeństwa zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa Twojej strony. Monitorowanie oraz zrozumienie potencjalnych zagrożeń to klucz do utrzymania zabezpieczeń na najwyższym poziomie. Jeśli potrzebujesz pomocy przy analizie swojego serwisu pod kątem jego ochrony, zdecyduj się na wsparcie doświadczonej agencji drupalowej.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu