Zdjęcie główne blog post o projektach na Drupalu

Co możesz zbudować na Drupalu. Przykłady na bazie projektów realizowanych w Droptica

Siłą Drupala jest jego elastyczność i praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy. Mnogość możliwych zastosowań sprawia, że jest wybierany przez wiele firm z całego świata jako platforma do tworzenia serwisów i aplikacji webowych. W tym wpisie znajdziesz rodzaje systemów, które zbudowaliśmy w naszej agencji drupalowej na bazie Drupala.

W wybranych sekcjach poniżej - z powodu umów z klientami - znajduje się tylko opis funkcjonalności. Tam, gdzie to możliwe, można odnaleźć linki do case study z pełną deskrypcją projektu.

Serwisy korporacyjne 

Jednym z najczęstszych zastosowań Drupala jest zbudowanie strony internetowej dla firmy. Nie będzie to jednak prosta witryna zawierająca kilka lub kilkanaście podstron. 

Drupal jest wybierany, jeśli trzeba stworzyć złożony serwis internetowy. Serwis, który wraz z rozwojem firmy będzie stale rozszerzany, i który będzie żył 3 lata lub dłużej. 

Doskonały tego przykład stanowi strona Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Zajrzyj do naszego Case Study i zobacz, jak pomogliśmy zrealizować ten serwis korporacyjny.

Od ponad 3 lat rozwijamy strony internetowe również dla innego banku. W tym przypadku pracujemy nad ponad 20 serwisami dla wielu krajów. Drupal idealnie się sprawdza jako CMS dla takich rozwiązań.

Wśród branż, dla których przygotowywaliśmy serwisy internetowe, są jeszcze:
    -    producenci,
    -    usługi profesjonalne B2B,
    -    firmy telekomunikacyjne, 
    -    firmy medyczne. 

Strony dla uczelni i szkół 

Podobne w swoim funkcjonowaniu do serwisów korporacyjnych są serwisy dla uczelni i szkół. Najczęściej są to strony informacyjne z podziałem na grupy odbiorców (dla studentów, dla doktorantów, itp.) oraz aktualności z podziałem na kategorie.

Często znajdują się tam również profile wykładowców, na których mogą zamieszczać materiały informacyjne. 
Wykonaliśmy kilka tego rodzaju projektów dla uczelni, głównie tych z Polski i Wielkiej Brytanii. 

Jednym z przykładów naszych realizacji jest serwis dla Uniwersystetu Wrocławskiego dla Instytutu Matematycznego

System został zaprojektowany w taki sposób, aby wiele osób mogło zarządzać poszczególnymi segmentami - wykładowcy otrzymali dostęp do sekcji ze swoimi seminariami, gdzie mogą dodawać plany zajęć oraz materiały do pobrania. Tu jeden z przykładów: https://www.math.uni.wroc.pl/seminarium/analiza-harmoniczna.

Serwis został zbudowany w 2014 roku i od tego czasu nieprzerwanie działa, pomagając w prowadzeniu działalności edukacyjnej. 

Warto to mieć na uwadze planując tworzenie nowego serwisu. Jeśli wybierzemy Drupala, będzie to inwestycja na długą przyszłość, a nie wydatek na 2-3 lata, po których zajdzie konieczność opracowywania kolejnej strony. 

System intranetowy

Duże firmy, które zatrudniają setki czy tysiące osób, potrzebują narzędzi do komunikacji wewnętrznej. Muszą więc mieć możliwość, żeby dystrybuować różnego rodzaju wiadomości wśród pracowników całej firmy lub tylko do wybranych osób (np. według stanowiska lub lokalizacji). Do tego dochodzą funkcje takie jak: ewidencja czasu pracy, wnioski urlopowe, dane kontaktowe, forum wewnętrzne, ogłoszenia, itd.

W tym przypadku Drupal również sprawdza się idealnie jako system adresujący treści do dużej liczby osób.

Zrealizowaliśmy kilka innych systemów intranetowych. Pierwszy z nich powstał już w 2011 roku i jego opis znajdziesz w Case Study. 

Obsługa wydarzeń i szkoleń

Dla firm czy organizacji, których działalność opiera się o cykliczne wydarzenia lub szkolenia, Drupal jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki bogatym funkcjonalnościom zarządzania użytkownikami oraz ich uprawnieniami, drupalowy system zdaje egzamin także i w tym przypadku. 

Tworzenie i zapisywanie się na wydarzenia przez uczestników to funkcjonalność bardzo łatwa do osiągnięcia w Drupalu. Dzięki jego elastyczności można dostosować rodzaje eventów i sposób zapisywania się do dowolnej branży. Można dodać mechanizmy płatności, weryfikacji, akceptacji, itp.

Opis jednego z przykładów takiego projektu znajdziesz w case study. Innym przykładem jest strona konferencji DrupalCam Poland.

Serwisy społecznościowe 

Serwisy społecznościowe to najczęściej konta użytkowników i umożliwienie im publikacji różnego rodzaju treści. Do takich zastosowań Drupal również będzie strzałem w dziesiątkę. Zrealizowaliśmy kilka serwisów, w tym jeden dla uczelni wyższej, gdzie funkcje społecznościowe były dostępne dla studentów.

W Drupalu można szybko przygotować MVP dla serwisu społecznościowego i niskim kosztem zweryfikować założenia biznesowe.

Zarządzanie projektami 

Elastyczność w tworzeniu typów danych i powiązań między nimi sprawia, że Drupal może stanowić bazę dla systemu zarządzania projektami. Najczęściej te systemy to dane takie jak: projekty, zadania i komentarze w zadaniach.

Istnieje wiele gotowych systemów w opcji SAAS z opłatą za użytkownika, ale jeśli masz dziesiątki tysięcy użytkowników, którzy muszą korzystać z systemu zarządzania projektami, to miesięczna suma opłat będzie ogromna. 

Drupal bardzo dobrze się wówczas sprawdzi jako alternatywa, która będzie tańsza w długim terminie i ponadto bardziej dopasowana pod konkretne wymagania. 

E-commerce

Sprzedaż przez Internet to obecnie działalność bardzo wielu firm. Również tutaj Drupal wspiera firmy w realizacji ich działań biznesowych. Moduł Drupal Commerce jest bardzo elastyczny i pozwala na dostosowanie sklepu internetowego w kontekście konkretnych produktów. 

Dzięki temu, że to Drupal, możemy w jednym systemie mieć nie tylko część e-commerce, ale również contentową, np.: informacje o dodatkowych usługach, formularze, blog. 

To ogromna przewaga Drupala nad innymi systemami E-commerce, gdzie często trzeba się posiłkować dodatkowymi systemami, aby to wszystko osiągnąć. Drupal sprawia, że nie musimy utrzymywać wielu systemów. Mamy przez to niższe koszty. 

Przykład systemu e-commerce na Drupalu znajdziesz w Case Study. 

Gazety i czasopisma 

Drupala porównuje się często do taśmy produkcyjnej. Można w nim ustawić produkcję danego rodzaju merytorycznej zawartości i następnie zaangażować zespół redaktorów, którzy będą tworzyli treści w dużej ilości. 

To idealne zastosowanie dla gazet i czasopism. Właśnie tam tworzy się dużo treści o podobnej strukturze.

Bardzo dobrym przykładem takiego typu serwisu na Drupalu jest https://www.nba.com.

Kluby sportowe 

Strony internetowe klubów sportowych często są podobne w architekturze danych do stron czasopism. Publikowane są tam głównie aktualności oraz informacje o klubach. Strona klubu to kolejny typ systemu, w którym Drupal się doskonale sprawdzi. Zobacz, jak Drupal został użyty na stronie ARSENAL https://www.arsenal.com.

Software as a service 

Systemy typu SAAS potrzebują mechanizmu tworzenia kont użytkowników, zarządzania ich uprawnieniami (np. większy dostęp za większą opłatą) oraz cyklicznych płatności. 

Takie funkcje łatwo osiągniesz z pomocą Drupala. Mechanizmy uprawnień są dostępne w jego rdzeniu. Cykliczne płatności zbudujesz na podstawie modułu dla Drupal Commerce. 

Wybierając Drupala jako platformę do SAAS, masz już gotowe funkcje dotyczące użytkowników. Możesz się skupić tylko na stworzeniu samej aplikacji. To spora oszczędność czasu. 

Przykład takiej aplikacji znajdziesz w Case Study.

Nieruchomości

Listowanie dużej ilości danych, ich filtrowanie według różnych parametrów i wyszukiwanie to mocna strona Drupala. 

Są to funkcjonalności używane do zbudowania serwisu dla firm z branży nieruchomości. 

Dodatkowo, łatwość integracji Drupala z zewnętrznymi systemami sprawi, że serwis będzie samodzielnie działał. Zbudowaliśmy tego rodzaju platformę dla jednego z naszych klientów. Dane o nieruchomościach były przekazywane do Drupala z systemu ERP. Drupal służył jako miejsce do prezentowania tysięcy nieruchomości z całego świata. 

Backend, API, headless 

Drupal może być użyty jako API z treściami. Udostępnianie danych z Drupala do innych systemów jest możliwe od dawna. Dane można przekazywać np. do aplikacji mobilnych czy aplikacji opartych na nowoczesnych framerowkach JavaScript (jak Angular, React czy Vue).

Dane najczęściej udostępniamy jako REST/JSON, ale możemy też wykorzystać inne sposoby, np. XML czy XML-RPC.
Jeśli w swojej organizacji masz kilka, czy nawet kilkadziesiąt serwisów internetowych, zastanów się, czy nie lepiej dostarczać dane dla tych serwisów z jednego systemu. Wtedy Drupal idealnie się nadaje jako centralny system do ich przekazywania. 

Podsumowanie

Jak widać Drupal może mieć bardzo wiele zastosowań, ale najważniejsze jest to, że możesz mieć ich wiele w jednym systemie. 

Nigdy nie wiesz, w którym kierunku rozwinie się twój biznes. Dzięki Drupalowi posiadasz możliwość rozbudowywania strony o kolejne funkcjonalności wraz z rozwojem firmy. 

Jeśli chcesz zacząć sprzedawać, to dokładasz moduł Commerce. Jeśli zaczynasz prowadzić szkolenia, to dodajesz nowe typy danych. 

Nie budujesz od nowa systemu przy każdej nowej usłudze czy produkcie. Oszczędzasz przez to dużo czasu i pieniędzy.

Dlatego uważam, że Drupal jest systemem numer 1 do budowania serwisów internetowych. 

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych