.

Jakie platformy e-learningowe są odpowiednie dla firm i uniwersytetów?

E-learning zyskał na popularności w ostatnich latach. Dzisiaj nauczanie zdalne jest czymś normalnym - z platform e-learningowych korzystają nie tylko placówki edukacyjne, ale także przedsiębiorstwa. Bez wychodzenia z domu możemy wziąć udział w lekcjach języka obcego, certyfikowanych szkoleniach lub miło spędzić czas, wykorzystując platformy e-learningowe z elementami grywalizacji i dowiedzieć się czegoś nowego.

Dlaczego wybór właściwej platformy edukacyjnej jest ważny?

Platforma e-learningowa powinna być narzędziem regularnie wykorzystywanym zarówno przez nowych jak i aktualnych pracowników. Może służyć do przeprowadzania wdrożeń, rozwijania umiejętności Twoich specjalistów i zaspokajania ich indywidualnego głodu branżowej wiedzy. Strona tego typu ma usprawniać edukowanie zatrudnianych przez Ciebie osób, dlatego powinna posiadać funkcjonalności, które umożliwią Twoim szkoleniowcom skuteczniejsze niż do tej pory przekazywanie wiedzy.

Udział w ciekawych szkoleniach to dla wielu pracowników nie tylko obowiązek, ale i dodatkowy benefit. Specjalistyczne szkolenia bywają drogie, jednak udział w dodatkowych kursach zwiększa atrakcyjność pracownika na rynku pracy i daje możliwość otrzymania większego wynagrodzenia. Dostęp do interesujących zajęć na platformie e-learningowej z pewnością zostanie doceniony przez kandydata w procesie rekrutacyjnym.

Pracownicy chętnie z własnej woli przeglądają ciekawie zaprojektowane firmowe intranety pełne angażujących treści. Dobrze zbudowane szkolenie umieszczone w intuicyjnej platformie edukacyjnej może działać na pracownika podobnie - pobudzić jego zaangażowanie, zapewnić rozrywkę, a jednocześnie pozwolić rozwijać jego kompetencje. Warto zainwestować w rozwiązanie dające możliwość pracy drużynowej, aby zespół mógł bardziej się zintegrować i uczyć się współpracy.

Zalety wykorzystania narzędzia do e-learningu w firmie

Do tej pory w Twojej firmie szkolenia przeprowadzane były w tradycyjnej formie wykładu lub ćwiczeń? Tego typu trening pracownika ma swoje zalety i wady. Do tych drugich należą przede wszystkim wysokie koszty organizacji zajęć ze szkoleniowcem i czas, który Twój zespół musi poświęcić na grupowe spotkanie. Przeprowadzanie regularnych szkoleń z użyciem platformy edukacyjnej różni się od tradycyjnych kursów stacjonarnych między innymi:

 • możliwością objęcia szkoleniem wszystkich uczestników bez konieczności zbierania ich fizycznie w tym samym miejscu i czasie - dostęp do wykładów, ćwiczeń i quizów mają całodobowo, z dowolnego miejsca,
 • jednolitym przekazem - każdy uczestnik kursu ma dostęp do tych samych treści, a w przypadku tworzenia kursu od podstaw, autor buduje go w oparciu o ustalone standardy tworzenia materiałów,
 • łatwością kontrolowania postępów kursantów - sprawdzasz, czy osoby objęte szkoleniem przyswoiły sobie wiedzę, przeprowadzając testy i quizy,
 • brakiem opłat związanych z dojazdem szkoleniowców i osób uczestniczących w kursie, wyżywieniem czy noclegiem,
 • oszczędnością czasu - szkolenie może się odbyć w dowolnych godzinach, dodatkowo materiały są dostępne na platformie przez całą dobę.

Wykorzystanie platform e-learningowych daje użytkownikom dostęp do dużej liczby kursów (różne tematy, branże, dziedziny). Dodatkowo na takich platformach można znaleźć szkolenia w różnych formach - wykładu, ćwiczeń, quizów itp., dzięki czemu każdy kursant może wybrać najciekawszy i najwydajniejszy dla niego sposób uczenia się.

Jak wybrać platformę e-learningową

Wybór platformy z niewłaściwymi funkcjonalnościami może zaważyć na skuteczności edukacji i sprawić, że nie będziesz w stanie efektywnie przekazywać wiedzy, a więc cel inwestycji nie zostanie w pełni osiągnięty. Jej konsekwencją będzie pojawienie się dodatkowych kosztów bez widocznych, pozytywnych skutków wydatków. Jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wybieraniu platformy edukacyjnej dla Twojej organizacji:

 • Jaki cel chcesz zrealizować? Jedne platformy są stworzone z myślą o tych, którzy chcą sprzedawać kursy, a inne lepiej posłużą firmom i uczelniom, które potrzebują systemów do prowadzenia szkoleń wewnętrznych.
 • Łatwość zarządzania platformą. Zbyt trudne w obsłudze narzędzie wpłynie na konieczność długiego wdrażania się pracownika lub sprawi, że niezbędne będzie zatrudnienie eksperta do jego obsługi. Zaangażuj w proces wyboru platformy przyszłego administratora systemu, to on będzie importował i testował szkolenia, a także pomoże Ci wybrać najbardziej intuicyjną i prostą w obsłudze platformę.
 • Efektywność. Na temat narzędzia powinien się także wypowiedzieć szkoleniowiec lub trener, który wie jakie trudności napotykają kursanci i jakie funkcjonalności są niezbędne do skutecznego uczenia się. Jeżeli masz możliwość zdobycia feedbacku od reprezentantów grup, które będą zdobywać wiedzę przy użyciu tego narzędzia (studentów, pracowników, klientów), skorzystaj z niej.
 • Typ narzędzia. Istnieją rozwiązania płatne i typu open source, które wymagają wdrożenia i obsługi zespołu IT.

Na rynku znajdziesz wiele narzędzi, które zostały zbudowane z myślą o zapewnieniu użytkownikowi dostępności wielu funkcjonalności, ale z mniejszą dbałością o dobre doświadczenie kursantów. Pamiętaj, że duża ilość funkcjonalności nie wystarczy, aby zapewnić szkolonym osobom maksimum satysfakcji i korzyści. Nie zaczynaj od ustalenia listy opcji udostępnianych przez daną platformę e-learningową. W teorii dużo funkcji to zaleta, a w praktyce może się okazać, że płacisz za takie, których w ogóle nie wykorzystujesz. Skup się na kilku najważniejszych dla Twojej firmy cechach obligatoryjnych i kilku cennych, dodatkowych.

Jeżeli szukasz platformy do samodzielnego tworzenia szkoleń, do podstawowych funkcjonalności zaliczyć możesz:

 • publikację własnych szkoleń, kursów, testów ćwiczeniowych i egzaminacyjnych,
 • udostępnianie szkoleń wszystkim użytkownikom,
 • możliwość bezpośredniej komunikacji z kursantami (forum, czat z moderacją, mailing, konto pocztowe),
 • wgląd w raporty z wyników nauczania i tworzenie zestawień statystyk na temat danych uczestników,
 • generowanie informacji zwrotnej na temat szkolenia przez kursantów.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem platformy z gotowymi szkoleniami, zwróć uwagę na:

 • tematykę szkoleń,
 • poziomy trudności kursów,
 • możliwość testowania użytkowników,
 • dostępne formy kursów,
 • intuicyjność platformy.

Pamiętaj, że niektóre systemy tworzone są stricte pod rynek edukacyjny. Inwestują w nie przede wszystkim uczelnie, a rozwiązanie tego typu może nie być odpowiednie dla Twoich biznesowych celów.

Najlepsze platformy e-learningowe

Na rynku znajdziesz wiele platform tego typu, różniących się cenami i funkcjonalnościami. Niektóre będą bardziej odpowiednie dla biznesu, a inne dla placówek edukacyjnych, część posiada także cechy pożądane przez twórców szkoleń online.

Moodle

Moodle jest open source’owym, darmowym systemem CMS, który może być wykorzystany do budowania stron e-learningowych, a także posłużyć do zarządzania wszystkimi etapami edukacji. Ta webowa aplikacja jest responsywna, dzięki czemu dobrze działa na dowolnym urządzeniu i w różnych wyszukiwarkach.

Panel użytkownika w Moodle, open source'owej platformie e-learningowej

Źródło: Moodle

Zgodnie z raportem Guide2Research 2019/2020 Moodle jest trzecim najpopularniejszym systemem LMS (learning management system) w USA. Wynika to najprawdopodobniej z otwartego charakteru oprogramowania i jego wysokiej skalowalności, co czyni je odpowiednim narzędziem do szkolenia małych grup i licznych zespołów zatrudnianych przez korporacje. Panel administracyjny tej aplikacji można spersonalizować, aby praca przebiegała sprawniej. Do dyspozycji użytkownika jest także wbudowany kalendarz, w którym można zapisywać spotkania grupowe i inne wydarzenia.

Moodle umożliwia współpracę użytkownikom końcowym i osobom zarządzającym platformą. Wbudowany edytor tekstu jest łatwy w obsłudze i daje możliwość dodawania materiałów graficznych do tworzonych kursów. System powiadomień, usprawnia komunikację z użytkownikami końcowymi - możesz szybko informować kursantów o nowych zadaniach, wiadomościach lub deadline'ach. Dodatkowo Moodle pozwala na śledzenie pracy i postępów kursantów. Ten LMS został przetłumaczony na 120 różnych języków. Jest także łatwy w integracji z forami dyskusyjnymi, czatami i blogami.

Udemy

Udemy jest platformą, na której można znaleźć kursy niemal z każdej dziedziny. Występuje także jako aplikacja mobilna, co umożliwia uczenie się w dowolnym miejscu i na dowolnym urządzeniu. Wybrany kurs jest udostępniany użytkownikom po uiszczeniu opłaty, a klient Udemy może wracać do zakupionych przez siebie szkoleń wielokrotnie. Dla firm stworzono Udemy for Business, opcja ta działa na zasadzie subskrypcji.

Kursy dotyczące PHP na platformie Udemy

Źródło: Udemy

Platforma jest intuicyjna i łatwa w obsłudze. Kursanci mogą pracować w zespołach. Wersję biznesową Udemy można zintegrować z systemami CMS. Wadą tej strony e-learningowej jest brak testów do sprawdzania postępów osób biorących udział w szkoleniu. Dodatkowo częste wykupywanie szkoleń może być dosyć kosztowne, szczególnie dla mniejszych firm.

Udemy może zaciekawić twórców szkoleń, którzy poszukują narzędzia do tworzenia i dystrybucji swoich treści. Platforma ma funkcjonalności pozwalające na tworzenie dokumentów PDF, prezentacji Power Point i kursów w innych formatach. Autor szkoleń ma jednak bardzo ograniczoną kontrolę nad sprzedażą - Udemy pobiera aż 50% od sprzedaży kursu, przedsiębiorca nie może kontrolować cen kursu, a także nie ma dostępu do szczegółowych informacji na temat osób kupujących jego szkolenia. Zaletą jest za to dostęp do wielkiej ilości potencjalnych odbiorców.

eFront

Wielofunkcyjne, płatne narzędzie e-learningowe eFront zostało stworzone z myślą o korporacjach. Na tej platformie edukacyjnej użytkownik znajdzie marketplace z gotowymi do wykorzystania szkoleniami, ale może także stworzyć własne kursy.

Oprogramowanie można spersonalizować, dzięki licznym opcjom i dostępowi do kodu źródłowego. Możesz swobodnie dodawać różne, przydatne wtyczki i modyfikować elementy wizualne tej platformy.

Panel użytkownika z zaznaczonymi opcjami personalizacji w narzędziu eFront

Źródło: eFront

Z aplikacji można korzystać na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Poza szkoleniami w różnych formach (eFront pozwala np. na organizację webinarów), autorzy mogą także tworzyć testy sprawdzające umiejętności kursantów. Procesy te usprawnia możliwość recyklingu treści - eFront pozwala na importowanie materiałów ze strony internetowej i ich modyfikację. Umożliwia użytkownikom również odesłanie wykonanych zadań w różnych formatach. Wystarczy, że administrator zaznaczy określone wymagania.

Organizacje wykorzystujące to oprogramowanie mogą wprowadzić elementy gamifikacji dla zwiększenia zaangażowania użytkowników, np. umożliwić kursantom zdobywanie punktów, odznak, przechodzenie na wyższe poziomy i rywalizowanie. Proces rozwijania umiejętności za pośrednictwem kursów w eFront można zaplanować poprzez tworzenie ścieżki rozwoju. Administrator może określić porządek, w jakim użytkownicy mogą odbywać szkolenia, wskazać, jakie są wymagania do podjęcia danego kursu i rozdawać kursantom różne uprawnienia.

Do przydatnych cech platformy należy zaliczyć możliwość tworzenia ankiet i zbierania opinii na temat satysfakcji użytkowników, dostępność narzędzi do raportowania i monitorowania postępów szkolonych osób, wbudowany system komunikacji wewnętrznej oraz funkcjonalności e-commerce, które umożliwiają użytkownikowi sprzedawanie tworzonych przez siebie kursów.

Forma

Forma to open source’owa, darmowa platforma e-learningowa, do tworzenia i zarządzania własnymi kursami, którą można zintegrować z firmowym lub uczelnianym intranetem. Jej responsywność pozwala na obsługę kursów przez administratora i ich wykonywanie przez osobę szkolącą się za pośrednictwem dowolnego urządzenia.

Na tej platformie edukacyjnej można umieścić materiały w różnej formie: szkolenia online, e-podręcznika, wideo, webinaru czy zadania do wykonania. Pracę nad kursem można zorganizować, dzieląc użytkowników na grupy, definiując ich role i przyznając uprawnienia. Dodatkowo możliwe jest uporządkowanie kursów dzięki katalogom, kategoriom i ścieżkom rozwoju. Platforma Forma pozwala na automatyczne generowanie certyfikatów w formacie PDF po zakończeniu kursu na podstawie szablonów, które można modyfikować.

Tworzenie forów dyskusyjnych pozwoli kursantom na wymianę spostrzeżeń i pracę w grupie. Używając Formy, będą oni także mogli wymieniać prywatne wiadomości. Administrator może monitorować aktywności użytkowników. Otrzyma automatyczne powiadomienie, kiedy nowy użytkownik zarejestruje się na platformie, wykupi kurs lub zakończy go. Do jego dyspozycji są także narzędzia do tworzenia raportów i integracja e-commerce, umożliwiająca sprzedaż kursów.

edX

edX to platforma e-learningowa założona przez Harvard i Instytut Technologii w Massachusetts. Zamieszczane na niej kursy, dotyczące różnych dziedzin i tematów (od IT i matematyki po języki i sztukę), są tworzone przez uczelnianych wykładowców. Oferty biznesowe są skierowane do uczelni oraz firm i dotyczą możliwości tworzenia i udostępniania wybranym użytkownikom własnych kursów.

Wykłady z ekonomii na platformie edukacyjnej edX, założonej przez uczelnie

Źródło: edX

Kursy przypominają zwykłe lekcje online - użytkownik bierze udział w zajęciach, dyskusjach, quizach, otrzymuje materiał do przeczytania oraz zadania do wykonania. Każde dostępne szkolenie ma także oficjalną datę rozpoczęcia i odbywa się cyklicznie. Po jego zakończeniu użytkownicy otrzymują certyfikaty. Duża część kursów jest darmowa dla indywidualnych użytkowników, którzy chcą zdobywać wiedzę, ale żeby zdobyć oficjalny certyfikat, trzeba zapłacić około 49$ za lekcję.

Spersonalizowana platforma e-learningowa na Drupalu

Opigno to gotowa platforma e-learningowa zbudowana na Drupalu, którą można dostosować do swoich biznesowych potrzeb. To responsywne, open source’owe rozwiązanie posiada przejrzysty, łatwy do spersonalizowania interfejs.

Twórca kursów ma do dyspozycji narzędzia umożliwiające importowanie prezentacji Power Point, a także może wykorzystać elementy gamifikacji takie jak quizy i nagrody do zwiększenia zaangażowania uczestników szkoleń. Dzięki formułowaniu warunków uzyskania dostępu do kolejnych materiałów (dostęp do kursu B po zakończeniu kursu A) ułatwisz użytkownikom platformy przyswajanie wiedzy.

Widok katalogu szkoleń na open source'owej platformie e-learningowej Opigno

Źródło: Drupal.org

Użytkownicy mogą kontrolować własne postępy, dzięki panelowi z podsumowaniem ich osiągnięć. Po zakończeniu kursu otrzymają także automatycznie wygenerowane certyfikaty w formacie PDF. Poza tym mogą wymieniać opinie i wiedzę w wiadomościach prywatnych i na forach dyskusyjnych.

Jeżeli zależy Ci na zapewnieniu unikalnych doświadczeń odbiorcom Twoich szkoleń, warto rozważyć zbudowanie własnej platformy edukacyjnej w Drupalu. Możesz zainwestować w spersonalizowane rozwiązanie i skorzystać z wielu ciekawych funkcji np. e-commerce, dzięki której Twoja organizacja będzie mogła sprzedawać opublikowane kursy.

Doświadczona agencja drupalowa może wykorzystać moduł Course do stworzenia dedykowanego rozwiązania od podstaw. Tego typu platforma pozwalałaby na:

 • tworzenie kursów na bazie różnego typu contentu,
 • zaawansowane raportowanie,
 • sprzedaż stworzonych kursów,
 • automatyczne generowanie certyfikatów w formacie PDF,
 • formułowanie wymagań do rozpoczęcia kursu.

Dodatkowe moduły Drupala pozwalają dodać do spersonalizowanej platformy edukacyjnej inne, ciekawe funkcjonalności, np. elementy grywalności i sprawdzania wiedzy użytkowników (moduł Quiz).

Platformy e-learningowe - podsumowanie

Branża e-learningowa ma swoje haczyki, dlatego warto poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla swojej firmy. Dostępne na rynku platformy mają różne funkcjonalności. Jedne narzędzia są lepsze dla placówek edukacyjnych, drugie lepiej sprawdzą się w innego typu organizacjach. Każda firma ma swoje indywidualne potrzeby. Jeżeli nie jesteś pewny, czy dostępne na rynku rozwiązania są dla Ciebie odpowiednie, warto zastanowić się nad wykorzystaniem modułów Drupala do stworzenia oprogramowania e-learningowego dostosowanego do Twoich oczekiwań.

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności