Nauka PHP - Dlaczego warto?

Nauka PHP - Czy warto poznać ten język programowania?

Istnieje wiele języków programowania. Programista może zadecydować o tym, jakiego z nich chce się nauczyć i w jaki sposób. Na rynku dostępne są kursy stacjonarne i online. Możliwa jest także samodzielna nauka z darmowych materiałów, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Wybór odpowiedniego języka jest niezwykle ważny. Warto zdecydować się na mający szerokie zastosowanie i taki, na który jest duży popyt. Jako specjaliści od PHP developmentu, chętnie powiemy Ci, dlaczego warto uczyć się właśnie tego języka programowania.

Krótko o PHP

PHP to imperatywny, obiektowy, funkcyjny, proceduralny, refleksyjny, interpretowany (dowiedz się, jak działa interpreter PHP) i skryptowy język programowania. Wiele określeń, prawda? Języki programowania mogą stosować wiele paradygmatów (wzorców programowania) i tak jest w przypadku PHP. Programowanie imperatywne oznacza budowanie programu będącego ciągiem poleceń dla komputera. W obiektowym natomiast program oznacza zbiór porozumiewających się ze sobą obiektów zawierających dane i posiadających zdolność wykonywania pewnych operacji na tych informacjach. W przypadku programowania funkcyjnego program jest złożoną funkcją matematyczną.

Oryginalnym przeznaczeniem PHP było budowanie serwerów WWW, aplikacji i stron internetowych. Ten język służy do tworzenia backendu aplikacji - części znajdującej się na serwerze, do której użytkownik końcowy nie ma bezpośredniego dostępu. PHP jest najczęściej wykorzystywany do generowania kodu stron internetowych w czasie rzeczywistym i ich integracji z bazą danych. Skrypty PHP nie działają w przeglądarce, tylko są wykonywane po stronie serwera. Na naszym blogu znajdziesz wpis dotyczący wszystkich wydanych wersji PHP.

Czy nauka PHP jest łatwa?

PHP jest open source’ową technologią. Główną zaletą otwartego charakteru języka jest możliwość darmowego wykorzystywania frameworków w nim stworzonych. Możesz więc zacząć go poznawać w dowolnym, dogodnym dla Ciebie momencie, bez znacznych inwestycji. Języki open source’owe mają też inną wielką zaletę - przyciągają wielu programistów na różnych poziomach rozwoju i kariery, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą na forach internetowych, a także w grupach dyskusyjnych na Facebooku. Społeczność PHP zajmuje się także rozwijaniem open source’owych technologii opartych na tym języku.

Jeżeli znasz języki takie jak Java, C lub Perl i zastanawiasz się, jakiego kolejnego języka programowania się nauczyć, zdecydowanie powinieneś rozważyć PHP. Ich składnia jest dosyć podobna, w związku z czym łatwiej przyjdzie Ci zrozumienie PHP. Ułatwieniem może się okazać także fakt, że jest językiem z dynamicznym typowaniem, co sprawia, że nie ma sztywnych zasad tworzenia funkcjonalności. Ta cecha świadczy o elastyczności PHP. Użytkownik może znaleźć różne rozwiązania dla jednego problemu.

Możesz się nauczyć PHP na wiele sposobów. Kurs kończący się uzyskaniem certyfikatu to jedna z opcji, ale wielu programistów uczy się samodzielnie z podcastów, artykułów i szkoleń online. W przypadku tego języka zdobywanie wiedzy na własną rękę jest ułatwione przez rozbudowaną dokumentację PHP i jego frameworków.

O tym dlaczego warto nauczyć się tego języka, możesz także przeczytać w wywiadzie z naszymi programistami PHP.

Istnieje wiele frameworków ułatwiających pracę dewelopera

Frameworki stanowią pewien szkielet, który ułatwia i przyspiesza pracę nad aplikacją. Posiadają liczne narzędzia, biblioteki oraz skrypty przydatne przy jej budowaniu. Każda platforma programistyczna może być wykorzystana przez dewelopera do dowolnego projektu, jednakże trzeba pamiętać, że frameworki są tworzone z myślą o określonych wyzwaniach związanych z rodzajem budowanego rozwiązania. Mają w związku z tym różne narzędzia i funkcjonalności. Do najbardziej popularnych frameworków PHP z pewnością należą Symfony, Laravel, Codelgniter, Zend, FuelPHP czy Phalcon.

Różnorodność frameworków stworzonych z wykorzystaniem PHP przemawia na jego korzyść. Tworzenie z wykorzystaniem frameworków zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów podczas programowania, znacznie je przyspiesza i ułatwia. Frameworki PHP są technologiami typu open source, więc korzystanie z nich jest darmowe.

Do czego wykorzystywany jest PHP?

PHP i jego liczne frameworki mają wiele zastosowań. Rozwiązania tworzone w PHP są wydajne i praktyczne. Wiele znanych na całym świecie firm wykorzystywało ten język w swoich projektach.

Tworzenie CMS-ów

Niejedno rozwiązanie do zarządzania treścią zostało napisane w PHP. Przy użyciu tego języka i opartych o niego narzędzi można łatwo tworzyć spersonalizowane systemy CMS, dostosowane do potrzeb konkretnych firm.

Kiedy myślisz o CMS-ach (content management system), z pewnością przychodzi Ci na myśl najbardziej rozpoznawalny - Wordpress. Kod napisany w PHP odpowiada za egzekwowanie wszystkich procesów związanych z funkcjonowaniem WordPressa w warstwie modelu, kontrolera i wyświetlania (MVC). Dodatkowe wtyczki i modyfikacje, które mogą zostać zastosowane w CMS-ie w celu spersonalizowania tego narzędzia, również są stworzone w PHP.

Drupal także został napisany w PHP. Wykorzystanie tego języka wpłynęło pozytywnie na jego szybkość i bezpieczeństwo. Kod stworzony za pomocą PHP jest zorganizowany w modułach, które odpowiadają za zestawy funkcjonalności CMS-a, będące do dyspozycji użytkownika. Drupal jest chętnie wybierany jako rozwiązane dla stron korporacyjnych. Często wykorzystuje się go w rozwiązaniach typu headless, czyli w połączeniu z takimi frameworkami jak React i Angular.

Budowanie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych to główne zastosowanie PHP. Większość witryn została zbudowana właśnie przy jego użyciu. Mowa o stronach różnego typu. Frameworki PHP wykorzystuje się często w tworzeniu złożonych platform e-commerce. Istnieją gotowe paczki z funkcjami przydatnymi w budowaniu takich stron. PHP posiada także moduł, który ułatwia zarządzanie bazami danych. Jako programista będziesz miał dostęp do praktycznych narzędzi, które umożliwią Ci szybkie budowanie ciekawych witryn.

Wikipedia zrezygnowała z silnika stworzonego w Perlu na rzecz rozwiązań zbudowanych w PHP już w 2002 roku. Większość kodu wchodzącego w skład aktualnego oprogramowania Wikipedii wykorzystuje PHP 7.

Rozwijanie serwisów społecznościowych

Warto przemyśleć nauczenie się PHP, jeżeli interesujesz się tworzeniem forów dyskusyjnych i portali społecznościowych. Facebook został pierwotnie napisany w PHP. Jednym z poważniejszych wyzwań Facebooka było skalowanie i zagwarantowanie użytkownikom wysokiej wydajności.

Stworzenie szybko działającego serwisu społecznościowego o wielu funkcjonalnościach wymaga odpowiedniej technologii. W PHP 8 pojawiło się rozwiązanie, które pozwala na zwiększenie wydajności produktów programowanych w PHP - kompilator JIT. Poprawianie efektywności PHP sprawia, że może być on stosowany w dużych projektach.

Narzędzia komunikacyjne

Znając dobrze PHP i jego frameworki, programista może budować różnego rodzaju rozwiązania dla biznesu, które ułatwią codzienną pracę firmy. Przykładem takiej użytecznej aplikacji jest Slack, usprawniający zdalną komunikację wewnętrzną w wielu organizacjach. Jest dostępny w wersji mobilnej i webowej. Jego zespół wykorzystuje PHP do obsługi backendu. Język ten posłużył do stworzenia technologii znanej jako consistency check framework, pozwalającej na efektywne testowanie pisanego kodu.

Nauka PHP - podsumowanie

Ze względu na wysoką popularność i wiele sposobów zastosowania, PHP z całą pewnością jest językiem programowania, którego warto się nauczyć. Współcześnie jest doceniany i wykorzystywany przez wiele firm. Nic w tym dziwnego, zważywszy na to, że niskie ceny hostingów sprzyjają rozwijaniu startupów. Znajomość PHP otworzy przed Tobą wiele możliwości rozwoju zawodowego i pozwoli Ci na znalezienie zatrudnienia niezależnie od tego, jaką formę współpracy preferujesz (etat w korporacji czy freelancing). Dowiedz się, jak pracujemy na co dzień i jakie są nasze oczekiwania względem programisty PHP, który chciałby dołączyć do naszego zespołu. Jeżeli jesteś zainteresowany rozwijaniem swojej kariery w naszej firmie, sprawdź na jakie stanowiska rekrutujemy i w jakich projektach możesz wziąć udział.

Looking for a job as a PHP/Drupal Developer?