Dlaczego warto wybrać framework Laravel?

Dlaczego warto wybrać framework Laravel?

Laravel to jeden z open source'owych frameworków PHP zbudowany na Symfony. Dostęp do gotowych komponentów, wysoki poziom bezpieczeństwa i liczne narzędzia usprawniające budowanie aplikacji sprawiają, że jest wykorzystywany w projektach dla wielu branż. Z tego artykułu dowiesz się, do jakich projektów jest wykorzystywany Laravel.

Laravel - framework stworzony w PHP

Laravel jest frameworkiem zbudowanym przy użyciu PHP - open-source’owego języka programowania, który utrzymuje się od lat w czołówce najbardziej popularnych backendowych języków. Z otwartym charakterem języka wiąże się jedna istotna zaleta - jest rozwijany i wykorzystywany przez szerokie grono programistów, którzy stale ulepszają tę technologię. Ponadto ze statystyk wynika, że większość stron www stworzona została właśnie w PHP.

Dzięki popularności tego języka i dużej społeczności wokół niego skupionej, użytkownicy Laravela mogą z łatwością znaleźć odpowiedzi na swoje pytania związane z programowaniem z wykorzystaniem Laravela i PHP. Hostingi dla stron zbudowanych w PHP są znane ze swoich przystępnych cen, więc publikowanie witryn nie wiąże się z dużym wydatkiem.

Natomiast sam Laravel posiada liczne cechy i narzędzia, dzięki czemu programowanie przebiega sprawnie i bez problemów, poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

Wzorzec MVC

Ten otwarty framework działa w oparciu o wzorzec architektoniczny MVC (Model-View-Controller). Pozwala on programiście na stworzenie aplikacji i zachowanie uporządkowanej struktury, składającej się z trzech części:

  • model - opisuje dane oraz relacje zachodzące pomiędzy nimi,
  • view - definiuje wygląd aplikacji (to z czym użytkownik może wchodzić w interakcję),
  • controller - pośredniczy w wymianie informacji pomiędzy warstwami model i view.

Ujmując to prościej, kod jest rozłożony między wiele plików typu model, view i controller. Tego typu podejście ułatwia wprowadzanie zmian w kodzie, czyni go reużywalnym i skalowalnym. Korzystanie ze wzorca MVC sprawia, że Laravel można używać zarówno do tworzenia prostych i lekkich aplikacji, przy których tworzeniu istotny jest czas, jak i do tworzenia stron internetowych i aplikacji posiadających wiele funkcjonalności.

Wybór odpowiedniego frameworku może znacznie przyspieszyć proces tworzenia aplikacji i zmniejszyć koszty jej zbudowania. Zastanawiasz się, co jeszcze czyni Laravel chętnie wykorzystywanym frameworkiem?

Uwierzytelnianie w aplikacji stworzonej w Laravelu

Współcześnie strony internetowe firm narażone są na liczne niebezpieczeństwa. Jako przykładowe formy ataku można wymienić:

  • cross-site forgery request - polega na wymuszeniu na przeglądarce osoby atakowanej wykonania jakiejś nieautoryzowanej akcji. Celem tego ataku jest doprowadzenie do zrobienia czynności, którą może wykonać tylko zalogowany użytkownik, np. zmienienie danych uwierzytelniających, a nawet wykonanie nieautoryzowanych przelewów.
  • SQL injections - polega na wstrzyknięciu do aplikacji fragmentu kodu SQL. Może to mieć kilka skutków np. udzielenie dostępu do bazy danych atakującemu, uzyskanie możliwości modyfikacji tych danych.

To oczywiście tylko dwa typy ataków, ale z pewnością opisanie ich wystarczyło, aby przekonać Cię, że zaawansowane rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa są niezwykle istotne dla Twojego biznesu.

Laravel jest znany z jednego z najnowocześniejszych systemów uwierzytelniania. Wszystkie przesyłane żądania i wyszukiwania są odporne na nieautoryzowany dostęp. Framework jest wyposażony w systemy chroniące zarówno przed CSRF, jak i XSS, np. specjalne filtry CSRF, które wyłapują żądania pochodzące z niezidentyfikowanych źródeł. Aplikacje stworzone w tym frameworku są także zabezpieczone przed wieloma atakami wykorzystującymi luki w zabezpieczeniach. Laravel pozwala ochronić aplikację przed SQL injection przy użyciu Fluent Query Builder lub Eloquent, który po prostu zapisze nieprawidłowe zapytanie w formie tekstowej w bazie danych, bez żadnych poważnych skutków dla Twojej bazy danych.

Liczne zabezpieczenia czynią ten framework idealnym do aplikacji wykorzystujących wrażliwe dane klientów lub umożliwiających wykonywanie płatności.

Wykorzystania Laravela pozwala na skrócenie czasu tworzenia i zmniejszenie budżetu

Stworzenie strony lub aplikacji, którą potem można bez większych trudności rozwijać o dodatkowe funkcjonalności, nie musi trwać długo, jeśli wybierzemy odpowiedni framework. Laravel jest bardzo często pierwszym wyborem w przypadku projektów, dla których krótki czas realizacji jest kluczowy. Co sprawia, że na tej platformie koduje się szybko?

Deweloperzy mają do dyspozycji dobrą dokumentację i wsparcie dużej społeczności, która korzysta z tej technologii, więc jeżeli trafią na problem, z łatwością mogą znaleźć rozwiązanie.

Framework wyposażony jest w wiele narzędzi, które ułatwiają pracę programistom. Zdecydowanie doceniają oni Artisana, czyli wiersz poleceń. Wystarczy wpisać komendę, której potrzebujemy, a Laravel sam wykonuje za nas czynności, które musielibyśmy wykonać ręcznie. Artisan eliminuje wiele powtarzalnych czynności, zajmujących czas programisty.

Laravel oferuje set funkcjonalności umożliwiających przeprowadzanie testów jednostkowych w specjalnym frameworku PHPUnit. Laravel umożliwia przeprowadzenie wielu testów jednostkowych jednocześnie, dzięki czemu testowanie przebiega szybko.

Wydajność Laravela

Laravel umożliwia optymalizację aplikacji w nim zbudowanej, dzięki której Twój produkt poradzi sobie ze sporym ruchem na stronie. Najważniejsze jest, aby aplikacja działała na najnowszej wersji PHP, ponieważ każda z nowych wersji technologii wiąże się ze zmianami, które mogą wpłynąć na wydajność. Pakiet Laravel Debugbar pozwala na monitorowanie wydajności naszej platformy. Dodatkowo istnieje wiele technik optymalizacji strony takich jak konfiguracja buforowania lub Route Caching. Aplikacja lub strona internetowa stworzona w Laravelu może więc działać wydajnie i zagwarantować dobry UX użytkownikom Twojego produktu.

Elastyczność

W przypadku frameworków elastyczność można rozumieć, jako dopasowanie tworzonej aplikacji do potrzeb konkretnego klienta. Możliwość personalizowania biznesowych rozwiązań jest niezwykle istotna. Każda branża ma swoje indywidualne oczekiwania i wymaga rozwiązania szytego na swoją miarę, niezależnie od tego czy tworzony system ma służyć zespołowi firmy, czy jej klientom.

Do aplikacji stworzonej w Laravelu można z łatwością dodawać kolejne, przydatne funkcjonalności, dzięki przejrzystości kodu wynikającej z architektury MVC. Nie musisz od razu inwestować w złożone systemy, których zbudowanie zajmie wiele czasu i pochłonie mnóstwo pieniędzy. Możesz spokojnie modyfikować je wraz z rozwojem Twojej firmy.

Elastyczność Laravela wynika nie tylko z czystego kodu, ale także z licznych paczek, które mogą zostać wykorzystane przez programistę w celu łatwego i szybkiego stworzenia rozwiązań biznesowych o funkcjonalnościach istotnych dla klienta. Laravel oferuje mnóstwo pakietów takich, jak Entrust pozwalający dodawać uprawnienia użytkownikom na podstawie ról utworzonych w aplikacji. Istnieją także pakiety zawierające rozwiązania do sprawnej weryfikacji użytkowników (Laravel User Verification, Socialite) i do tworzenia zabezpieczenia antyspamowego (No Captcha). To zaledwie kilka z paczek, a jest ich o wiele więcej. Istnieją pakiety stworzone na potrzeby konkretnych branż (np. e-commerce), które sprawiają, że aplikacja zbudowana w Laravelu może zostać dostosowana do bardzo szczegółowych wymagań klienta.

Łatwa integracja z innymi aplikacjami i narzędziami

Platformy zbudowane w tym frameworku można łatwo zintegrować z innymi, istotnymi systemami, co wpływa na usprawnienie pracy w firmie i zwiększenie jej wydajności. Laravel pozwala na integrację różnych metod płatności, narzędzi do automatyzacji marketingu, narzędzi analitycznych i innych systemów, których Twoja firma używa na co dzień. Możliwa jest także integracja rozwiązań stworzonych przez inne firmy z aplikacją napisaną w tym frameworku.

Laravel a Symfony - czym różnią się te frameworki?

Wspominaliśmy już, że Laravel został zbudowany na bazie Symfony. Oba frameworki PHP wyszły na rynek w 2011 roku. Te open source’owe technologie są na bieżąco aktualizowane (najnowsze wersje pojawiły się w 2020 roku). Obie opierają swoje działanie na wzorcu MVC. Na naszym blogu znajdziesz dokładne porównanie Symfony i Laravela. Poniżej podajemy kilka najważniejszych różnic.

  1. Laravel pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy nad projektem. Nie wymaga tak szczegółowej konfiguracji, jak Symfony. To oznacza, że jeżeli zależy Ci na czasie, warto rozważyć stworzenie Twojego rozwiązania biznesowego w Laravelu.
  2. Symfony wykorzystuje silnik szablonów Twig, a Laravel - Blade. Ten drugi, uważany za prostszy, daje możliwość wstawiania dowolnego kodu PHP w ciało skórki, podczas gdy pierwszy wykorzystuje specjalne filtry w celu modyfikacji danych.
  3. Laravel jest wybierany przez programistów wówczas, gdy najbardziej liczy się czas stworzenia produktu, natomiast Symfony służy do realizowania czasochłonnych i złożonych projektów.
  4. Symfony jest mniej zautomatyzowany niż Laravel. Stworzenie identycznych funkcji w Symfony wymaga napisania większej ilości kodu. Laravel oferuje funkcje pomocnicze, dzięki którym programista może szybciej tworzyć aplikację, np. komendy „back()” (przekierowuje Cię na poprzednią stronę), array_except (funkcja usuwa podaną parę klucz/wartość z tablicy) lub wiele innych.

Zalety tworzenia rozwiązań dla firmy w Laravelu

Laravel jest wykorzystywany do tworzenia przeróżnych rozwiązań. Buduje się w nim wewnętrzne narzędzia ułatwiające pracę firm lub platformy i aplikacje skierowane do ich klientów. Framework ten jest dobrą technologią, jeżeli konieczne jest szybkie stworzenie aplikacji o uporządkowanym kodzie, która będzie gwarantowała użytkownikowi wysoki poziom bezpieczeństwa oraz łatwość rozwijania o nowe funkcjonalności w przyszłości. Istnieje wiele paczek funkcji Laravela, z których nasi programiści mogą czerpać, aby nadać Twojej aplikacji cechy niezbędne do świadczenia wysokiej jakości usług Twoim klientom lub wydajnego przeprowadzania procesów wewnętrznych w Twojej organizacji. Zerknij na naszą stronę, żeby dowiedzieć się więcej o usługach PHP developmentu.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu