.

Dlaczego PHP jest idealny dla startupów

Podczas budowania startupu internetowego, jedna z ważnych decyzji założyciela dotyczy technologii, która ma zostać zastosowana. Niełatwo jest cofnąć tę decyzję po jej podjęciu. Zmiana technologii na późniejszym etapie zazwyczaj wymaga dużych kosztów i wysiłku, oraz znacznie spowalnia startup. Często koszt takich działań jest na tyle wysoki, że technologia pozostaje niezmieniona przez lata, a nawet już do końca istnienia startupu. Wczesne dokonanie właściwego wyboru ma sens. 

Dzisiaj wyjaśnię, dlaczego naprawdę warto zastosować PHP.

PHP jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechniony w całej sieci

Według Wappalyzera, PHP obsługuje 77% serwisów internetowych – znakomitą ich większość. Większość z witryn internetowych, które codziennie odwiedzasz, stosuje PHP. Oznacza to, że większa część procesu rozwoju sieci odbywa się w PHP. 

Programming_languages_market_share_Wappalyzer

Najpopularniejsze w sieci języki programowania (według Wappalyzera)

Ponieważ PHP jest tak szeroko stosowany, ryzyko, że z jakiegoś powodu stanie się przestarzały, jest bardzo niskie. Wybranie nowej, niszowej technologii, która może nie wytrzymać konkurencji, stanowi poważne ryzyko dla startupu. Konieczność utrzymania frameworka porzuconego przez jego twórców i nieużywanego przez nikogo innego wymaga dużego wysiłku i może stanowić prawdziwą przeszkodę w rozwoju startupu. Stosując PHP ograniczasz to ryzyko.

W PHP zawsze możesz znaleźć rozwiązania, które są budowane przez dobrze funkcjonujące, wielkie społeczności i często wspierane przez duże firmy, w przeciwieństwie do bardziej niszowych rozwiązań, za którymi stoi jedynie niewielka firma złożona z kilku programistów.

Ponadto, jeśli wybierzesz PHP, będziesz pracował w ramach rozległego i dobrze prosperującego ekosystemu, a nie w wąskiej niszy. Będziesz miał:

  1. Dostęp do dużej grupy programistów, którzy mają doświadczenie w PHP. Łatwo ci będzie rozszerzyć obecny zespół programistów PHP i dokonywać w nim zmian, jeśli z jakiegoś powodu będziesz potrzebował dodatkowych członków.
  2. Mnóstwo gotowych rozwiązań, które można ponownie wykorzystać i zaoszczędzić czas na programowaniu (więcej na ten temat w dalszej części tekstu).

PHP jest stworzony dla sieci internetowej

Jeśli twój startup ma oferować aplikację webową, to PHP jest oczywistym wyborem. PHP jest stworzony dla sieci internetowej Od momentu powstania PHP służył do prezentowania użytkownikowi witryn internetowych opartych na HTMLu. Od tamtego czasu przeszedł długą drogę, aby stać się nowoczesnym, szybkim i dojrzałym językiem. 

Nadal jednak większość rzeczy budowanych w PHP dotyczy Internetu. Każdy programista PHP będzie miał doświadczenie w budowaniu rzeczy działających w przeglądarkach. Większość pakietów i frameworków OpenSource dostępnych dla PHP dotyczy Internetu. 

Wiele dojrzałych rozwiązań jest dostępnych w PHP za darmo

Na przestrzeni swojej długiej historii PHP opracował ekosystem fantastycznych bibliotek i frameworków, które pomagają zorganizować projekt i dostarczyć go szybciej. Wiele z nich działa na licencji Open Source i jest darmowych. Przyjrzyjmy się niektórym z najpopularniejszych.

Symfony

Symfony to najbardziej znany framework PHP. Jest uważany za najbardziej nowoczesny i dojrzały. 

W rzeczy samej, Symfony jest tak świetny i popularny, że wiele projektów drugiego rzędu wykorzystuje jego komponenty jako swoją podstawę. Najpopularniejsze z nich to:

  • Drupal – świetny CMS przygotowany pod kątem przedsiębiorstw, wykorzystywany przez duże firmy do tworzenia witryn internetowych

  • Mautic – najpopularniejszy system automatyzacji marketingu na licencji Open Source

  • Magento ecommerce – również stosuje komponenty Symphony

  • Sylius – kolejne, bardzo nowoczesne rozwiązanie dla e-commerce

  • Pimcore – platforma doświadczeń cyfrowych

i wiele więcej.

Na witrynie internetowej Symfony znajduje się bardzo rozległa lista takich projektów.

Jeśli poważnie myślisz o swoim startupie, polecam rozważenie Symfony lub jednego z projektów opartych na Symfony.

Laravel

Laravel jest oparty na Symfony i nieco mniej elastyczny. Zaletą korzystania z Laravela jest większa prostota i możliwość budowania nawet szybciej niż w Symfony, choć kosztem kilku niezbędnych kompromisów dotyczących architektury. 

Co do zasady, jeżeli twój projekt jest prosty lub chcesz naprawdę szybko dostarczyć wstępny MVP (Minimum Viable Product – produkt minimalnie gotowy do wprowadzenia na rynek), Laravel będzie świetny. W przypadku bardziej złożonych projektów z nieco rozleglejszą architekturą, Symfony może stanowić lepszy wybór.

Duże firmy prowadzące działalność w Internecie wspierają PHP

Można na to patrzeć z 3 stron:

  1. Wiele firm zbudowało swoje produkty i rozwiązania w PHP
  2. Wiele firm korzysta z PHP na własne potrzeby.
  3. Wiele bardzo ważnych firm działających w sektorach szeroko wykorzystywanych usług oferuje łatwe sposoby integracji za pomocą pakietów PHP SDK.

Pierwsze 2 są istotne, ponieważ zapewniają, że PHP będzie stale aktualny i że będzie się w niego inwestowało.

Zazwyczaj, dla startupu internetowego najważniejsza jest ta ostatnia strona, ponieważ jeszcze bardziej obniża ona koszty rozwoju. Znowu będziesz mógł korzystać z gotowych narzędzi do integracji swojego projektu z różnymi usługami. Na przykład:

Niezależnie od tego, jakiej usługi szukasz, dostępny będzie PHP SDK lub samouczek na temat integracji z PHP.

PHP jako backend dla frontendowego Javascriptu 

Obecnie, na popularności zyskuje JavaScript. JavaScript pozwala na tworzenie naprawdę efektownych interfejsów użytkownika, które świetnie działają na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych. Od czasu pojawienia się standardu PWA, JavaScript pozwala budować fascynujące aplikacje frontendowe.

Jednakże każda aplikacja frontendowa potrzebuje backendu. Backend jest potrzebny do przechowywania danych (np. kont użytkowników). Jeśli twoja aplikacja potrzebuje bardzo elastycznego interfejsu użytkownika, wybranie frameworka JavaScript może być najlepszą opcją. Mimo to, z uwagi na wszystkie wyżej wymienione powody, zalecałbym zastosowanie PHP dla backendu aplikacji. 

Napisałem obszerny wpis blogowy na temat łączenia Drupala i Reacta, a także bardziej ogólny – na temat podejścia Headless do drupalowych stron internetowych. W obu analizowane są sposoby, w jakie PHP i JavaScript mogą ze sobą dobrze współpracować.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, który język programowania wybrać dla swojego startupu, PHP będzie właściwą opcją. Jest bezpłatny i oferuje wiele darmowych frameworków i bibliotek. Jest bardzo popularny, więc nietrudno o znalezienie odpowiednich programistów. Jest również łatwy w integracji, ponieważ wiele firm oferuje zestawy SDK, które same już wykonują najtrudniejszą prace.

Jeśli nadal nie masz pewności, czy PHP jest najlepszym wyborem, zawsze możesz skontaktować się z nami w celu konsultacji. Z przyjemnością pomożemy!

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych