.

Co to jest Postman, do czego służy i jakie są jego funkcjonalności?

API w świecie tworzenia aplikacji to świetny sposób na przesyłanie i zdobywanie potrzebnych danych. Mechanizmy odpowiedzialne za udostępnianie danych w API mogą być zarówno prostymi serwisami, dzięki którym zdobędziemy kursy walut, lub przeprowadzać bardziej skomplikowane procesy, pozwalające na tworzenie użytkowników lub przetwarzające większą ilość danych. Jednak co zrobić w przypadku, gdy chcemy przetestować lub sprawdzić, jaki wynik zwróci nam odpowiednie API?

Co to jest Postman?

Postman to narzędzie, które ułatwi nam pracę z API poprzez przejrzysty graficzny interfejs. Oferuje wiele funkcjonalności, dzięki którym poza prostym wywołaniem endpointa, który jest pojedynczym adresem odpowiedzialnym za daną usługę, jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej, o czym wspomnimy w dalszej części tego artykułu. Postman jest używany przez ponad 500 tysięcy firm na całym świecie, a dzięki swojej popularności, oferuje stałe wsparcie i rozwija swoje usługi.

Podstawowy plan korzystania z tego narzędzia jest bezpłatny, a w jego ramach dostępne są wszystkie podstawowe funkcjonalności. Kolejne plany oparte są na miesięcznej subskrybcji i dają możliwość pracy przy bardziej zaawansowanych projektach, do których zaangażowana jest większa liczba osób.

Jak zainstalować Postmana?

Narzędzie jest dostępne w wersji desktopowej na systemy Linux, Windows i Macos oraz jako aplikacja przeglądarkowa. Ta ostatnia wersja oferuje jednak okrojone możliwości, w przeciwieństwie do pełnej wersji instalacyjnej. Aby zacząć pracę, należy założyć bezpłatne konto na stronie Postmana, a następnie pobrać odpowiednią wersję aplikacji na nasz komputer. Po poprawnej instalacji możemy już w pełni korzystać z możliwości tego narzędzia.

Jak używać Postmana? Główne funkcjonalności

Postman to idealne narzędzie do pracy przy API, które pozwoli na łatwe zarządzanie endpointami. Umożliwia tworzenie kolekcji, które grupują i porządkują wszystkie powiązane zapytania wraz z niezbędnymi danymi. W momencie gdy stworzymy potrzebne kolekcje, będziemy w stanie udostępnić je wraz w wynikami naszej pracy, innym użytkownikom w naszym zespole. Dodatkowo, dzięki wbudowanym narzędziom, jesteśmy w stanie stworzyć automatyczne testy, pozwalające na zmniejszenie liczby nieprzewidywalnych błędów.

Przyjrzyjmy się bliżej wybranym funkcjonalnościom Postmana.

Kolekcja w Postmanie

Kolekcja to grupa zapytań do API, która pozwala na ich zapisanie i użycie w przyszłości. Dobrym przykładem użycia kolekcji w celu ułatwienia naszej pracy są projekty, w których mamy zestawy endpointów, podzielonych na kategorie. Przykładowo, zestaw API obsługujących działanie sklepu, gdzie potrzebna będzie edycja, tworzenie oraz usuwanie klientów, kont, wiadomości itp. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie stworzyć gotową strukturę zapytań oraz udostępnić naszą pracę innym.

Kolekcja w Postmanie pozwala nam łatwo dzielić się naszą pracą z innymi

 

API development

Dzięki wbudowanym narzędziom w Postmanie możemy przejść przez każdy etap budowania API. Po stworzeniu pierwszych zapytań, kolejnym krokiem jest zrobienie dokumentacji, którą dodamy przez wbudowane narzędzie w Postmanie. Pozwoli ona na łatwiejsze zrozumienie i szybsze rozpoczęcie prac przyszłym członkom zespołu.

Widok zapytania w Postmanie - narzędziu ułatwiającym pracę z API

 

Kolejnym atutem pracy w Postmanie jest możliwość prostego przekształcenia struktur API na działający i dostępny publicznie serwis. Umożliwia to Mock Server, dostępny w tym narzędziu, który na podstawie gotowej kolekcji tworzy gotowy serwis, zbierający wszystkie wysyłane dane.

Tworzenie mockowego serwera w Postmanie - rozwiązaniu do pracy z API

 

Narzędzia do testowania API

Postman umożliwia dodawanie testów, które pozwalają na większą kontrolę nad API oraz ograniczenie niepożądanych błędów. Możemy skorzystać z gotowych rozwiązań i integracji CI np:

  • CircleCI,
  • Jenkins,
  • Travis CI.

Drugą możliwością jest dodanie własnych testów. Prostym przykładem własnego testu może być sprawdzenie połączenia z określonym endpointem:

pm.test("Status code is 200", function () {
  pm.response.to.have.status(200);
});

 

W Postmanie możemy dodać własne testy, aby sprawdzić API pod kątem błędów

Źródło: Postman Learning Center

Praca w zespole

W przypadku pracy wielu użytkowników nad jednym zestawem API, ważna jest synchronizacja pracy pomiędzy każdym z nich. Różnice w dostępnych danych mogą być problematyczne, szczególnie przy większej liczbie osób pracujących na raz. Problem ten niwelują obszary robocze dostępne w Postmanie i pozwalające na tworzenie zespołu. Po dodaniu użytkownika do naszego obszaru roboczego (workspace) i nadaniu tej osobie odpowiednich uprawnień, będzie miała ona dostęp do udostępnionych kolekcji.

Co to jest Postman? Podsumowanie

W pracy deweloperów oraz testerów jest wiele narzędzi ułatwiających codzienne obowiązki. Jednym z nich jest Postman. Pozwala na zapis API, jego testy oraz development w szybki i prosty sposób. Dodatkowo posiada możliwość synchronizacji danych z innymi użytkownikami, co przyśpiesza pracę w zespole. Dzięki swojej prostocie i regularnym wsparciu, jest jednym z lepszych dostępnych narzędzi.

Zastanawiasz się, jakie narzędzia będą najlepsze do tworzenia Twoich stron lub aplikacji? Chętnie opowiemy Ci, z jakich rozwiązań korzystamy podczas budowania dedykowanego oprogramowania.

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych