-

Najlepsze blogi finansowe, które pomogą Ci w podejmowaniu decyzji biznesowych

Niełatwo jest być na bieżąco w świecie biznesu. Codzienne śledzenie prasy jest czasochłonne, dlatego warto wybrać kilka witryn rzetelnych blogerów i uznanych magazynów finansowych, aby mieć łatwy dostęp do najważniejszych informacji. Sprawdź nasze propozycje.

Dlaczego warto śledzić magazyny i blogi finansowe?

Magazyny i blogi finansowe są jednym z podstawowych źródeł informacji dla osób żywo zainteresowanych światem biznesu, polityką i zmianami na rynkach. Strony z newsami finansowymi zawierają nie tylko artykuły, ale także materiały wideo, podcasty, raporty oraz analizy ekspertów.

Istnieje szereg rozwiązań, które ułatwiają czytelnikom śledzenie doniesień ze świata finansów i ekonomii. Dobrym przykładem jest możliwość zapisu do newslettera. Dany magazyn finansowy może zaprojektować kilka typów wiadomości mailowych - codzienne i tygodniowe informacje o najważniejszych newsach lub miesięczne podsumowanie publikacji. Pomóc może też personalizacja treści, dzięki której wyświetlane teksty są dopasowywane do zainteresowań użytkowników. 

Niektórzy blogerzy, magazyny finansowe i gazety online pozwalają czytelnikom na wymianę doświadczeń z innymi internautami w komentarzach lub na forach dyskusyjnych na witrynie, co umożliwia poszerzanie wiedzy i budowanie relacji z resztą społeczności. 

Sprawdź także: System CMS dla gazet - jakie funkcjonalności powinien posiadać?

1. The Economist

The Economist to magazyn zbierający informacje biznesowe z całego świata. W ramach darmowego dostępu czytelnik może zapoznać się jedynie ze wstępami do artykułów, ponieważ pozostałe części treści są płatne. Można wykupić miesięczny lub roczny abonament, a także skorzystać z darmowego miesiąca próbnego. 

Na stronie publikowane są zarówno artykuły, jak i podcasty. Najnowsze materiały trafiają do wyróżnionej sekcji. Takich miejsc na stronie jest jednak więcej - The World in Brief to rubryka, w której wymienione są najważniejsze informacje ze świata. Dla użytkowników posiadających subskrypcję ta lista jest dłuższa i bardziej szczegółowa. Magazyn ma też stałe kolumny takie jak The War Room o bezpieczeństwie międzynarodowym i The Intelligence - codzienny podcast o wydarzeniach mających duży wpływ na świat. Na witrynie  wyróżnione zostały także teksty najpopularniejsze wśród subskrybentów. 

The Economist dostarcza czytelnikom zasoby, takie jak słownik wyjaśniający terminy ekonomiczne

 

Do dyspozycji czytelników oddano również podstronę The A to Z of economics, czyli słownik pojęć, który ułatwia zrozumienie bardziej specjalistycznych tekstów

2. Global Finance

W magazynie Global Finance także można znaleźć informacje na temat całego świata biznesu. Czytelnik uzyskuje bezpłatny dostęp do publikacji, ale ma też możliwość stworzenia swojego konta, dzięki któremu zobaczy większą liczbę materiałów. Da się także zakupić wersję drukowaną magazynu lub uzyskać dostęp do cyfrowych wersji Global Finance tak wygodnych do przeglądania, jak zwykła gazeta.

Treści znajdujące się na witrynie podzielone zostały na sekcje ze względu na tematykę (np. Globalna Bankowość, Rynki Wschodzące, Fintech, Handel i Łańcuch Dostaw). W jednej z rubryk pojawiają się zapowiedzi tekstów, których publikacja jest zaplanowana na kolejny miesiąc. W zakładce Multimedia zostały umieszczone różne materiały w formatach innych niż artykuł (wideo, e-booki, dokumenty do pobrania). Są tam przykładowo rozmowy z ekspertami, sesje Q&A czy relacje z ceremonii rozdania ważnych nagród branżowych.

Na stronie Global Finance znajdują sie dane ekonomiczne z różnych krajów, np. o największych firmach

 

W zakładce Global Data można znaleźć informacje przydatne dla ekspertów, np. raporty, wskazówki finansowe i dane ekonomiczne na temat różnych krajów, listy przydatnych linków oraz słownik pojęć

3. Money

Strona Money jest bezpłatna i, podobnie jak wcześniej wymienione magazyny, dostarcza swoim czytelnikom newsów biznesowych z całego świata (o inwestowaniu, ubezpieczeniach, kredytach). Odbiorcami publikowanych artykułów są zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Mniej typową kategorią tekstów jest ta związana z zakupami. Zawiera ona nie tylko podkategorie związane z konkretnymi grupami produktów i usług, ale także wpisy z poradami na temat przemyślanego kupowania.

Ten projekt strony finansowej wyróżnia się przemyślanym designem. Historie z okładek wcześniejszych wydań czasopisma są w karuzeli na stronie głównej. Można dzięki temu szybko przejść do ważnych tekstów z poprzednich miesięcy.

Na stronie Money można zobaczyć najważniejsze artykuły z okładek wcześniejszych wydań magazynu.

Poniżej można znaleźć ranking biznesowy. Nagradzane się najlepsze firmy z danej kategorii (np. najlepsi dostawcy kredytów hipotecznych, najlepsze karty kredytowe, najlepsze ubezpieczenie dla zwierzęcia domowego). W osobnej sekcji wyróżnione są także akcje i wydarzenia specjalne. 

Internauci mogą również skorzystać z przydatnych kalkulatorów umieszczonych na stronie Money, które dotyczą:

  • kredytów hipotecznych,
  • refinansowania kredytów hipotecznych,
  • ocenienia, czy można sobie pozwolić na zakup danej nieruchomości,
  • wskaźnika zadłużenia do dochodu.
Strona Money dostarcza kilka kalkulatorów finansowych, np. do obliczenia kredytów hipotecznych

 

Powyższe rozwiązania ułatwiają wdrażanie dobrych praktyk w zakresie zarządzania finansami lub inwestowania. Po przejściu na podstronę z kalkulatorem można skorzystać z narzędzia, ale to nie wszystko - znajduje się na niej także spora dawka wiedzy z danej dziedziny.

4. The Finanser

The Finanser zawiera nieco mniej newsów niż wyżej wspomniane magazyny online. Jest to blog finansowy, którego twórca dzieli się swoimi przemyśleniami związanymi z wydarzeniami biznesowymi, w tym na temat technologii i jej wpływu na biznes. Autor, Chris Skinner, jest influencerem w świecie technologii i niezależnym komentatorem rynków finansowych i fintechu. 

Treści na tym blogu są darmowe. Zawierają artykuły i wideo. Materiały dotyczą zagadnień finansowych, technologicznych (kryptowaluty, bankowość cyfrowa, fintech), ale też polityki, historii i sytuacji w różnych miejscach na świecie. Jednym z wyróżniających się typów publikacji jest The Finanser’s Week - podsumowanie najważniejszych tematów omówionych w ciągu danego tygodnia. Ten format pomaga czytelnikom pozostawać na bieżąco, tak samo jak newsletter, który można otrzymywać codziennie lub cotygodniowo.

Future - jedna z kategorii na blog finansowym The Finanser, autorstwa Chrisa Skinnera.

 

Magazyn posiada dodatkowe elementy, które pomagają wyróżnić witrynę spośród innych blogów inwestycyjnych i finansowych - w kolumnie po prawej stronie można znaleźć rysunki satyryczne. 

5. Disruption Banking

Disruption Banking to witryna internetowa z artykułami na temat biznesu, rynku pracy, nowych technologii i kryptowalut. W magazynie jest sekcja z notatkami prasowymi przygotowywanymi przez różne firmy, dzięki czemu czytelnicy otrzymują dostęp do najświeższych newsów z danych przedsiębiorstw. 

Treści są całkowicie darmowe dla czytelników. Poza artykułami do ich dyspozycji jest także słownik pojęć związanych ze światem finansowym. Pozwala on lepiej zrozumieć specjalistyczne artykuły. Na witrynie wyświetlane są notowania giełdowe, które dają internautom lepszy wgląd w zmiany w świecie biznesu.

Na stronie z wiadomościami finansowymi Disruption Banking znajdziemy słownik pojęć finansowych.

 

6. The Big Picture

The Big Picture to blog finansowy założony przez Barry'ego L. Ritholtza - współzałożyciela, członka zarządu i dyrektora inwestycyjnego Ritholtz Wealth Management LLC. Autor publikuje przegląd najnowszej prasy i pisze o biznesie na całym świecie. Omawia raporty na temat zdrowia, wykształcenia, inflacji, ekonomii oraz inwestowania. Publikacje są dostępne bez żadnych opłat.

Blog finansowy Ritholtza to świetna strona dla osób zapracowanych i zajętych, które nie mają dużo czasu na przeglądanie wielu magazynów. Autor zbiera najciekawsze według niego publikacje znalezione na różnych stronach w jednym, porannym wpisie, który publikuje codziennie. Czytelnik może też zapisać się do newslettera. Będzie wówczas otrzymywać informacje ze świata każdego dnia. 

Barry L. Ritholtz z bloga finansowego The Big Picture codziennie przygotowuje porcję newsów

 

Design witryny uatrakcyjnia boczna kolumna po prawej stronie, w której można znaleźć dodatkowe elementy. Jednym z nich jest cytat dnia związany z biznesem. 

7. Financial Times

Financial Times to magazyn, który publikuje artykuły o różnorodnej tematyce. Wśród kategorii można znaleźć finanse, biznes i politykę, ale także sztukę, karierę oraz zmiany klimatyczne. Jest to portal dla osób szukających zróżnicowanych informacji ze świata. Dostęp do tekstów jest płatny.

Poza artykułami na stronie można znaleźć także podcasty. Część z nich jest dostępna bezpłatnie. Dotyczą różnych tematów (ekonomii, rozrywki i nie tylko). Na górze witryny znajdują się notowania giełdowe, dzięki którym czytelnicy mogą być na bieżąco w kwestii zmian w notowaniach spółek.

Wartościowy dla internautów  może być także dział z komentarzami dziennikarzy na temat wydarzeń na świecie. Znajdują się w nim teksty z przydatnymi wskazówkami finansowymi. 

Strona Financial Times posiada sekcję z artykułami opiniotwórczymi od dziennikarzy branżowych

 

Natomiast relacje na żywo sprawiają, że łatwiej jest oceniać zmiany na rynku. Są one związane z nagłymi wydarzeniami na rynku finansów. Dostęp do tych materiałów jest ograniczony - mogą go uzyskać jedynie użytkownicy z płatną subskrypcją. 

8. Advisor Perspectives

Advisor Perspectives to bezpłatny serwis, który dostarcza internautom wiedzy o świecie biznesu i inwestowaniu. Można w nim znaleźć materiały o branży fintech, nieruchomościach, rynkach europejskich i azjatyckich czy zrównoważonym inwestowaniu. Kategorii tematycznych jest bardzo dużo.

Na stronie magazynu można znaleźć sekcje z najnowszymi tekstami, raportami i podcastami o inwestowaniu. Na portalu są też materiały wideo - najczęściej są to rozmowy z ekspertami z konkretnych branży.

Strona Advisor Perspectives zawiera podcasty i wideo z udziałem różnych ekspertów.

 

Użytkownicy witryny opłacający konto premium mają możliwość pobierania tekstów w formacie PDF. Czytelnicy posiadający subskrypcję mogą też zapisywać artykuły w swojej „bibliotece”. Dzięki temu mogą łatwo wrócić do ważnych tekstów, kiedy będą ich potrzebować. 

9. Investor’s Business Daily

Investor’s Business Daily to magazyn publikujący artykuły dotyczące technologii, inwestowania i ekonomii. Czytanie tekstów wymaga założenia konta. Jest to bezpłatne, ale można także opłacić subskrypcję, która daje użytkownikowi dostęp do dodatkowych materiałów dla inwestorów. Należą do nich analizy rynku, dodatkowe notowania giełdowe i artykuły.

Do ciekawych sekcji i podstron na tym portalu warto zaliczyć zakładkę Learn, która zawiera porady finansowe dla osób, które chcą inwestować, webinary i artykuły. Śledząc je, czytelnik otrzymuje dobre praktyki w zakresie zarządzania pieniędzmi. Natomiast zakładka Market Trend zawiera teksty na temat nowości na rynku. Większość tych danych jest dodatkowo płatna.

Na stronie z informacjami finansowymi Investor’s Business Daily można również znaleźć notowania giełdowe. W sekcji My Stock Lists na stronie głównej można spersonalizować widoczne notowania. W zakładce Stock Lists, do której użytkownik przechodzi z menu witryny, jest więcej informacji na temat giełdy.

Na stronie internetowej Investor’s Business Daily można stworzyć własną listę notowań giełdowych

Warto także zwrócić uwagę na rubrykę z materiałami wideo. Pośród nich są nagrania sponsorowane (od klientów na temat konkretnych firm) oraz eksperckie wypowiedzi na żywo (dodatkowo płatne). 

Blogi inwestycyjne często mają sklep internetowy i umożliwiają zamawianie szkoleń. Podobnie jest w przypadku tej witryny, z której można przejść do sklepu z kursami online dotyczącymi inwestowania i zarządzania finansami.

10. CNBC

Informacje ze świata biznesu, polityki i technologii można znaleźć także na witrynie CNBC. Publikacje obejmują bardzo szeroki zakres tematów (m.in. finanse osobiste, ekonomia, transport, klimat, media, fintech) i newsów z całego świata. Część z nich jest dostępna za opłatą. Do materiałów niedostępnych dla czytelników bez subskrypcji można zaliczyć także materiały edukacyjne dla inwestorów.

Przeglądanie artykułów jest znacznie przyspieszone i ułatwione przez krótkie podsumowanie na górze strony każdego tekstu. W kilku punktach opisywana jest treść publikacji. Dodatkowych informacji na temat zmian na rynku dostarczają czytelnikom notowania giełdowe rozmieszczone w różnych miejscach na stronie.

Witryna internetowa CNBC zawiera bogate zestawy danych z rynków finansowych i notowań giełdowych

 

Odbiorcy zobaczą na tej stronie z informacjami finansowymi również sekcję z wideo. CNBC TV zawiera filmy oraz nagrania na żywo. Dotyczą różnych tematów od ekonomii, przez technologię i politykę, aż po sport. Za darmo dostępne są nagrania stworzone i opublikowane wcześniej, natomiast dostęp do relacji na żywo jest dodatkowo płatny.

Czym powinny się wyróżniać najlepsze blogi finansowe?

Doświadczenia czytelników i intuicyjność strony są bardzo ważne, ale najważniejsza jest wiedza przekazywana za pomocą danej witryny. Liczy się także różnorodność form przekazu, aby docierać do szerokiego grona odbiorców. Newsy mogą być przekazywane w postaci podcastów, wideo, infografik i tekstów. Najlepsze strony z informacjami finansowymi podają informacje wkrótce po ważnych wydarzeniach lub w ich trakcie, podczas relacji na żywo. 

Dla wygody użytkownika teksty często rozdziela się na różne kategorie tematyczne, np. finanse, ekonomia, media czy inwestowanie. Na witrynach magazynów online lub blogów finansowych mogą także pojawiać się dodatkowe materiały, takie jak aktualne notowania giełdowe, baza wiedzy w formie raportów, szkoleń, artykułów czy słowniczków.

Myślisz o własnej witrynie? Sprawdź, w jakie funkcjonalności możemy wyposażyć stronę finansową z obszaru inwestowania, bankowości, fintechu, ubezpieczeń lub księgowości. 

Financial Services Website Development Droptica