Połączenie Drupala 8 i 9 z biblioteką N1ED. Przegląd modułu N1ED

Połączenie Drupala 8 i 9 z biblioteką N1ED. Przegląd modułu N1ED

Moduł N1ED działa jako most między wersjami Drupala 8 i 9, a biblioteką N1ED, która jest multi pluginem, do CKEditora, czyli podstawowego edytora tekstu w tym systemie. Sama biblioteka zbudowana jest w oparciu o Bootstrapa i jego klasy. W tym tekście przyjrzymy się zarówno jej, jak i samemu modułowi.

Biblioteka N1ED

Biblioteka N1ED jest dostępna w wersji darmowej i płatnej. Ta pierwsza ma okrojone funkcjonalności, ale możemy korzystać z takich opcji, jak:

  • pełnoekranowe wprowadzanie tekstu,
  • widgety, które wprowadzają nowe przyciski do edytora, na przykład ikony Font Awesome, łatwe wstawianie tabel oraz wstawianie kodu HTML,
  • proste dodawanie nagłówków i paragrafów, które pozwala lepiej panować nad wprowadzonym tekstem.
Wersja pełnoekranowa darmowej wersji edytora

Wersja pełnoekranowa darmowej wersji edytora

Poza wersją darmową biblioteki istnieją trzy różne płatne plany, które zapewniają dodatkowe funkcjonalności. Najciekawszą z nich jest Bootstrap Editor dzięki, któremu w łatwy sposób można projektować, jak będzie wyglądała dana strona w wersji desktop czy też mobilnej.

Moduł N1ED

Przed instalacją możesz zobaczyć i poczuć, jak działa moduł N1ED i dopiero zdecydować, czy warto go zacząć używać na własnej stronie.

Daty

Jest to stosunkowo młody moduł. Pojawił się na Drupal.org na początku 2019 roku, ale jest to już wersja stabilna oraz monitorowana przez Drupal Security Team. Natomiast pierwszy release biblioteki N1ED odbył się wcześniej - 18 grudnia 2018 roku.

Popularność modułu i biblioteki

Według oficjalnych statystyk moduł jest używany na ponad 150 stronach. Natomiast sama biblioteka może być wykorzystana w każdym systemie, który korzysta z CKEditora lub TinyMCE, czyli na przykład w Symfony, Laravel czy Magento.

Konfiguracja i użycie

Pobierz moduł N1ED ze strony Drupal.org. Instalacja modułu odbywa się standardowo:

composer: composer require drupal/n1ed

drush: drush dl n1ed

drupal console: drupal mod n1ed

Po wykonaniu komendy trzeba włączyć N1ED na stronie z modułami, wykorzystując Drush lub Drupal Console. Obsługa nowego pluginu w CKEditorze włącza się automatycznie dla filtra Pełny HTML.

Obsługa pluginu N1ED w CKEditor

N1ED może być włączony na dowolnym formacie tekstu. W edycji formatu tekstu wystarczy ustawić przełącznik w wybranej pozycji.

W tym samym miejscu możesz ustawić własny klucz API, który jest wymagany do działania pluginu. Po instalacji używasz domyślnego klucza dostarczonego z modułem, który zapewnia podstawową, darmową funkcjonalność.

Ustawianie własnego API key dla modułu N1ED

 

Podsumowanie

Mimo że wersja darmowa biblioteki jest mocno okrojona o funkcjonalności, dostarcza nowy look and feel dla dodawania treści w Drupalu. Poza tym pomaga zapanować nad wprowadzanym tekstem i elementami. Wykorzystujemy zarówno bibliotekę jak i moduł N1ED w ramach usług drupalowych.

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych