-

6 powodów, dla których warto zmigrować stronę na Drupalu 7 do wyższej wersji

Czy wiesz, że strona na Drupalu 7 w dłuższej perspektywie może nieść za sobą potencjalne ryzyko? Ze względu na postęp technologiczny i zmieniające się standardy bezpieczeństwa, przestarzałe platformy stają się mniej efektywne i bardziej podatne na zagrożenia. Migracja do nowszej wersji Drupala to nie tylko kwestia nowoczesnego wyglądu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i funkcjonalności. Oto kilka powodów, dla których warto podjąć tę decyzję wcześniej niż później.

Koniec wsparcia dla Drupala 7 

Rozwój technologiczny przynosi liczne korzyści, ale wymaga również stałego dostosowywania się do zmieniających się realiów. Jednym z takich wyzwań jest konieczność update’u oprogramowania, aby wyeliminować potencjalne problemy i poprawić użyteczność strony. Wsparcie techniczne i aktualizacje bezpieczeństwa dla Drupala 7 mają zakończyć się 5 stycznia 2025 roku. Będzie to kluczowy moment dla wszystkich właścicieli stron internetowych działających na tej wersji CMS-a.

Data zakończenia wsparcia Drupala 7 przez jego twórców została ustalona na 5 stycznia 2025 roku.


Po dacie końca wsparcia dla Drupala 7 żadna potencjalna luka czy błąd w oprogramowaniu nie zostaną naprawione przez twórców systemu. Nie tylko zwiększy to ryzyko ataków hakerskich i naruszenia danych, ale może też spowodować, że witryna stanie się mniej stabilna czy niekompatybilna z nowymi rozwiązaniami i modułami. Ponadto strony działające na przestarzałych platformach mogą napotkać na problemy z wydajnością, co bezpośrednio wpłynie na SEO i wrażenia użytkowników.

Wobec tego właściciele serwisów internetowych na Drupalu 7 powinni poważnie rozważyć migrację do nowszej wersji (np. do Drupala 10). Aktualizacja systemu nie tylko zwiększy bezpieczeństwo strony, ale również da jej dostęp do nowych funkcji, poprawi wydajność oraz zapewni wsparcie dla najnowszych standardów technologicznych.

Dlaczego potrzebujesz przenieść stronę z Drupala 7 do wyższych wersji?

Trwanie przy przestarzałej wersji oprogramowania, jaką wkrótce stanie się Drupal 7, może narażać Twoją witrynę na różnorodne problemy. Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których warto wziąć pod uwagę migrację do nowszego wydania systemu.

1. Bezpieczeństwo strony internetowej

Regularne aktualizacje bezpieczeństwa systemu zwiększają bezpieczeństwo danych, minimalizując ryzyko naruszeń. Ochrona przed najnowszymi zagrożeniami i atakami jest kluczowa. Twoi użytkownicy oczekują, że ich dane będą chronione i bezpieczne, a Twoja strona – dostępna w każdym momencie. 

Przejście na wyższe wersje systemu gwarantuje zabezpieczenie przed znanymi lukami w oprogramowaniu. Brak aktualizacji bezpieczeństwa lub ich zbyt późne wdrożenie może powodować poważne zagrożenia dla danych Twoich i Twoich klientów. Ataki mogą wpłynąć zarówno na dostępność serwisu, jak i na poufność oraz integralność danych. Migracja strony na Drupalu 7 do Drupala 9 lub 10 sprawi, że strona będzie wspierana przez dłuższy czas, a co za tym idzie – będziesz otrzymywać bieżące aktualizacje bezpieczeństwa.

2. Wyższa wydajność systemu

Zoptymalizowany kod w nowszych wersjach Drupala gwarantuje szybsze działanie serwisu. Lepsza wydajność przekłada się na bardziej satysfakcjonujące doświadczenia użytkownika. Odwiedzający witrynę nie będą zniechęcać się długim czasem wczytywania strony czy powolnym renderowaniem grafik i uciekać do serwisów konkurencji. 

Dodatkowo, szybsze ładowanie strony na Drupalu wpłynie pozytywnie na SEO. Migracja Twojego serwisu do wyższej wersji może więc znacząco poprawić zarówno samo działanie witryny, jak i jej pozycjonowanie w internecie. Wyższe miejsca w wynikach wyszukiwania oznaczają lepszą sytuację Twojego biznesu internetowego w porównaniu do konkurencji.

3. Wsparcie społeczności Drupala

Społeczność Drupala jest jednym z aktywniejszych środowisk skupionych wokół rozwiązania open-source. Użytkownicy i developerzy regularnie dzielą się wiedzą, narzędziami i najlepszymi praktykami z innymi. Dzięki temu możesz liczyć na szybkie odpowiedzi na pytania i wsparcie w przypadku problemów ze stroną internetową. 

Na stronie internetowej Drupal.org społeczność Drupala dzieli się narzędziami, modułami i poradami.


Na forum społeczności Drupala można znaleźć wiele praktycznych porad,
źródło: Drupal.org

Bogata baza wtyczek i modułów dostępna na stronie Drupal.org jest stale aktualizowana oraz rozbudowywana przez doświadczonych użytkowników systemu. Świat idzie jednak do przodu, a starsze rozwiązania tracą wsparcie, co jest prawdą również dla Drupala. Społeczność przestaje rozwijać zbiór modułów i skórek dla Drupala 7, skupiając swoje siły na nowszych, przyszłościowych wersjach. 

4. Nowe funkcjonalności

Każda większa aktualizacja Drupala przynosi zestaw nowych narzędzi i funkcji. W efekcie Twoja strona działa lepiej, a programiści pracujący nad witryną są w stanie szybciej dostarczać jakościowo lepsze rozwiązania. Dostęp do nowszych funkcji CMS-a, takich jak np. Twig, Symfony, czy CKEditor 5, może pomóc zoptymalizować procesy biznesowe i interakcje z użytkownikami. 

W najnowszych wersjach Drupala jest dostępny edytor CKEditor 5 z wieloma praktycznymi funkcjami.


CKEditor 5 to wizualny edytor HTML dostępny w najnowszych wersjach Drupala,
źródło: Github.com

Migracja strony do wyższej wersji to też dobry moment na dostosowanie jej do zmieniających się trendów w projektowaniu stron internetowych. Nowoczesne serwisy w znaczący sposób różnią się wizualnie i funkcyjnie od tych sprzed 5 czy 10 lat. W dzisiejszych czasach większość serwisów jest w dużej części odwiedzana na urządzeniach mobilnych, więc design stron korporacyjnych poszedł w kierunku bardziej minimalistycznym –  mniej kolorów, mniej rozpraszaczy, mniej tekstu, co pozwala na większe zaangażowanie użytkownika. 

Jeśli chcesz w ciekawy sposób zaprezentować swój produkt lub usługę, możesz też pójść w tę stronę i angażować użytkowników poprzez atrakcyjne wizualnie oraz interaktywne landingi oparte np. na animacjach podczas przewijania strony, materiałach wideo czy animacjach 3D. W przypadku migracji z Drupala 7 na wyższe wersje, redesign serwisu jest też rekomendowany przez wzgląd finansowy. Skórka i tak musi w tym momencie zostać przepisana przez wprowadzenie silnika TWIG, a to właśnie zaprogramowanie wyglądu kosztuje najwięcej, więc równie dobrze można od razu odświeżyć layout.

5. Lepsza kompatybilność z narzędziami

Aktualizacje gwarantują lepszą kompatybilność z najnowszymi wtyczkami i rozszerzeniami. Wtyczki powoli porzucają rozwój wersji na Drupala 7, dodając nową funkcjonalność wyłącznie do wersji na Drupala 9 i 10. Decydując się na zmigrowanie serwisu, możesz zatem uniknąć problemów i błędów związanych z przestarzałymi dodatkami na swojej stronie internetowej. 

Stałe aktualizacje wtyczek przez społeczność Drupala zapewniają ich ciągłe doskonalenie. Dzięki lepszej kompatybilności możesz łatwo dostosowywać i rozbudowywać swoją stronę o nowe funkcje.

6. Dłuższy okres wsparcia

Migracja do nowszej wersji zapewni Ci dłuższe wsparcie techniczne od społeczności i twórców Drupala. Każda technologia z biegiem czasu traci programistyczny support, a co za tym idzie, jak już wcześniej wspominaliśmy, staje się mniej odporna na ataki hakerskie i przestaje mieć możliwość korzystania z wielu nowoczesnych narzędzi. 

Szybsze przejście na nową wersję Drupala sprawi, że będziesz cieszyć się dobrociami nowszej technologii dłużej – bez martwienia się o kolejną migrację w najbliższej przyszłości. Podejmując tę decyzję szybciej, zapewnisz sobie lata spokoju zanim Drupal 10 będzie odchodził w zapomnienie.

Jak długo trwa przygotowanie aktualizacji Drupala 7? 

Stopień skomplikowania migracji Drupala 7 zależy od złożoności strony. Proces wymaga dokładnej, indywidualnej analizy, a jego długość będzie różnić się w zależności od specyfikacji projektu. 

Pierwszym krokiem w tym procesie jest przeprowadzenie dokładnej inwentaryzacji strony. Należy zbadać, jakie moduły Drupala i motywy są obecnie używane, jakie niestandardowe rozwiązania zostały wdrożone oraz czy istnieją jakiekolwiek zależności, które mogą wpłynąć na proces aktualizacji.

Po zebraniu tych informacji, można ocenić zakres pracy i oszacować wymagany czas. W niektórych przypadkach, kiedy strona internetowa korzysta głównie z popularnych modułów i nie posiada skomplikowanych niestandardowych rozwiązań, aktualizacja może przebiegać stosunkowo sprawnie. Jednak, jeśli serwis używa customowych rozszerzeń lub zostały w nim wprowadzone specyficzne modyfikacje, proces może być bardziej czasochłonny.

Sama aktualizacja nie jest jedynym etapem, który wymaga czasu. Ważne jest, aby po zakończeniu wszystkich prac przetestować stronę internetową w różnych środowiskach i na różnych urządzeniach. Testowanie pozwoli wykryć ewentualne błędy i nieprawidłowości, które mogły pojawić się w trakcie aktualizacji.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest komunikacja z zespołem lub klientem. W trakcie aktualizacji mogą pojawić się niespodziewane problemy lub pytania, które wymagają konsultacji, a co za tym idzie – dodatkowego czasu. Z tego względu zawsze warto zaplanować dodatkowy margines czasowy na wszelkie niespodziewane sytuacje.

Choć niemożliwe jest podanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo potrwa aktualizacja Drupala, kluczową kwestią jest dokładne przygotowanie i analiza. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko problemów i zapewnić gładki przebieg całego procesu.

Dlaczego warto zmigrować stronę na Drupalu 7 - podsumowanie 

Podniesienie Drupala 7 do nowszej wersji to konieczność, której nie warto odkładać, zwłaszcza w obliczu zbliżającego się końca wsparcia dla tej wersji. Aktualizacja zapewnia nie tylko bezpieczeństwo i wydajność systemu, ale także dostęp do nowych funkcji oraz wsparcie aktywnej społeczności. Chociaż proces aktualizacji może być czasochłonny, staranne planowanie i przygotowanie zapewnią sukces oraz długoterminowe korzyści dla Twojego serwisu. Powierz migrację Drupala 7 naszemu zespołowi programistów, aby zagwarantować swojej stronie płynne i nieprzerwane działanie. 

W ramach wsparcia dla Drupala utrzymujemy istniejące strony internetowe i rozbudowujemy je o nowe funkcjonalności