-

Full-stack developer - kim jest i co dokładnie robi?

W jednym z naszych poprzednich artykułów wytłumaczyliśmy, na czym polega różnica między frontendem a backendem. Obie te części, choć od siebie zależne, obsługiwane są przez różne technologie i wymagają doświadczenia w nieco odmiennych dziedzinach. Czy to oznacza, że nie możemy mieć jednego programisty, który zajmie się stroną wizualną, jak również administracyjną aplikacji? Nic bardziej mylnego. O takich wszechstronnych developerach przeczytasz w tym wpisie.

Kim jest full-stack developer?

Full-stack developer to osoba, która świetnie radzi sobie z pracą zarówno ze stroną frontendową, jak i backendową aplikacji webowej. Taką ścieżkę rozwoju wybiera coraz więcej wkraczających do branży programistów. Chociaż rozwijanie się jako specjalista tylko w jednym kierunku w dalszym ciągu jest dobrym sposobem na doskonalenie swoich umiejętności, posiadanie zdolności po obu stronach barykady może okazać się bardzo przydatne w wielu projektach. 

Żeby bez wyrzutów sumienia nazwać kogoś prawdziwym full-stack developerem, musimy mieć pewność, że taka osoba będzie w stanie stworzyć całą aplikację samodzielnie, korzystając z różnych języków programowania. Opanowanie wielu technologii nie jest jednak prostym zadaniem, dlatego nie można oczekiwać, że jeden full-stack zrobi wszystko sam i zastąpi zespół składający się z kilku specjalistów. Nie zmienia to faktu, że posiadanie programisty znającego obie strony medalu może świetnie wpłynąć na pracę zespołu. W końcu dobrze jest mieć kogoś, kto samodzielnie wykona różne zadania w zależności od zapotrzebowania w danej chwili.

Na czym polega praca full-stack developera?

Jak wspomnieliśmy, full-stack developer rozwija aplikacje webowe od strony frontendowej i backendowej, wykorzystując do tego różne technologie i języki programowania. Jak to jednak przekłada się na pracę w zespole?

Full-stack developer ma wszystkie przydatne umiejętności, żeby pracować nad Twoją stroną internetową tam, gdzie aktualnie wymaga ona wsparcia. Dlatego właśnie jest świetnym uzupełnieniem zespołu deweloperskiego. To osoba, która w zależności od potrzeby jest w stanie wesprzeć innych programistów. To też odpowiedni specjalista, jeśli na stałe chcesz mieć na pokładzie kogoś, kto będzie mógł szybko poprawić małe błędy pojawiające się w różnych miejscach Twojego serwisu.

Umiejętności full-stack developera

Full-stack developer poradzi sobie na każdym froncie bitwy o świetnie działającą stronę internetową. Jakie umiejętności musi więc posiadać taki bohater? Ze względu na to, że technologia ciągle się rozwija, wszechstronny programista musi orientować się w różnych nowinkach technologicznych i trendach aktualnie panujących w branży, a także umieć się do nich dostosować. 

Pracując w zespole razem z innymi programistami, testerami czy designerami, taki developer musi umieć współpracować. Nie obejdzie się tu również bez dobrze rozwiniętych kompetencji komunikacyjnych (podobnie jak w przypadku każdego członka zespołu). Dobry full-stack to też osoba, która będzie potrafiła dopasować się do sytuacji związanej z wymaganiami projektu i nie będzie miała problemu z realizacją dowolnego zadania.

Wspomnieliśmy wyżej, że full-stack developer musi umieć korzystać z różnych technologii, dzięki czemu będzie w stanie samodzielnie tworzyć aplikacje webowe. Jak więc powinien wyglądać stack technologiczny, czyli zestaw technologii, którymi posługuje się ten programista? Przyjrzymy się temu zagadnieniu w dalszej części tekstu. 

Z jakich technologii korzysta full-stack developer?

Do rozwoju frontendu i backendu Twojej strony internetowej niemal na pewno użyte zostaną różne technologie. Warto zatem wiedzieć, co jest potrzebne full-stack developerowi, żeby mógł swobodnie pracować nad witryną.

Full-stack developer pracuje z różnymi technologiami programowania, takimi jak CSS, JavaScript i PHP


Stronę frontendową aplikacji najczęściej tworzy się za pomocą HTML-a, CSS-a i JavaScriptu. Są to więc pozycje must-have na liście Twojego full-stacka. Jeśli chodzi natomiast o część backendową, tutaj pole do popisu jest większe. Istnieje wiele języków programowania, które świetnie nadają się do budowania serwisów internetowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest PHP, który według danych W3Techs obsługuje aż 78,9% stron w internecie. 

Ciekawą opcją w tym wypadku jest również Node.js umożliwiający pracę nad backendem w języku JavaScript. Oczywiście, przy każdej z tych technologii ważna jest też znajomość frameworków i bibliotek, które mogą znacząco usprawnić realizację zadań.

Poza tym wszystkim nie obejdzie się również bez umiejętności pracy z bazami danych. Mile widziane jest także obeznanie z systemami kontroli wersji czy umiejętność pisania testów automatycznych, żeby szybciej testować swoje rozwiązania i znajdować potencjalne błędy.

Frameworki dla full-stack developera

Warto zadbać o to, żeby stack technologiczny Twojego developera, nie opierał się jedynie na językach programowania, ale także na frameworkach i bibliotekach pod nich przygotowanych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które uważamy za warte uwagi.

  • React to stworzona przez Facebooka open source’owa biblioteka JavaScript. Jest to niewątpliwie jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o frontend. React pozwala na tworzenie interaktywnych interfejsów użytkownika, które reagują na zmiany stanu aplikacji i odświeżają się dynamicznie bez konieczności przeładowania strony. Działa na zasadzie pisania deklaratywnego kodu — oznacza to mniej więcej tyle, że zamiast pisać linia po linii kod, który opisuje, jak coś ma się stać, wprowadzamy to, co ma się zadziać. Wszystkim innym zajmuje się już sam React.
     
  • Tailwind CSS to najpopularniejszy utility framework, czyli taki, który dostarcza gotowe ustawienia dla elementów w CSS-ie. Dzięki niemu programista może przeznaczyć  na inne zadania czas, który poświęciłby na żmudne stylowanie prostych elementów.
Tailwind CSS to popularny utility framework, z którego chętnie korzystają full-stack developerzy.

Źródło: Tailwindcss.com

  • Laravel to popularny framework języka PHP. Oferuje wiele gotowych funkcji ułatwiających pracę programistom, takich jak autoryzacja, obsługa baz danych, routing itp. Jest często wykorzystywany zarówno w małych, jak i dużych projektach. Osoby, które z niego korzystają, chwalą go za jego elastyczność i prostotę.
     
  • Symfony to najlepiej oceniany framework PHP. Jest tak popularny, że na jego podstawie programiści tworzą kolejne narzędzia, takie jak Drupal. Jego ogromną zaletą jest fakt, że to projekt ciągle rozwijany przez ogromną społeczność programistów. 
Full-stack developerzy w swojej pracy chętnie sięgają po Symfony, czyli popularny framework PHP.

Źródło: Symfony.com

W jakim projekcie sprawdzi się full-stack developer?

Wspomnieliśmy już, że full-stack developer jest wszechstronnym programistą, który może przynieść wiele dobrego zespołowi deweloperskiemu pracującemu nad Twoją stroną internetową. W jakich warunkach jego obecność zapewni najwięcej korzyści?

Fakt, że prawdziwy full-stack developer żadnej pracy się nie boi, sprawia, że jest świetnym wyborem, kiedy decydujesz się na posiadanie stałego wsparcia w wypadku pojawienia się drobnych bugów na Twojej stronie internetowej. Świetnie daje sobie też radę, kiedy stoi przed nim niewielki projekt do wykonania.

Kiedy projekt zaczyna się jednak rozrastać, często potrzebna staje się specjalistyczna wiedza. W sytuacji gdy na backendzie ma pojawić się bardziej zaawansowana aplikacja, do której trzeba dołączyć rozwinięty frontend, warto postawić na większy zespół. Dobrze, żeby składał się już nawet nie tylko z programistów od frontendu i backendu, ale także z testerów czy designerów. Takie podejście pozwoli specjalistom na bardziej efektywną pracę, a Tobie zapewni spokój ducha i pewność, że wszystko pójdzie dobrze.

Podobnie działa to w Droptica. Programiści w naszym zespole to prawdziwi full-stack developerzy. Jeśli jednak klient zdecyduje się np. na wykorzystanie technologii headless w projekcie, to tego wyzwania podejmą się już nasi wyspecjalizowani frontendowcy.

Full-stack developer a full-stack engineer

Mimo że obie nazwy brzmią niemal identycznie, full-stack developer i full-stack engineer to dwie różne osoby. Full-stack developer jest wszechstronnie utalentowanym programistą, podczas gdy full-stack engineer wychodzi daleko poza te ramy. Nie tylko zajmuje się programowaniem, ale także zna się na systemach informatycznych i zarządzaniu projektem. Wie również, jak wdrażać i utrzymywać aplikację na produkcji. Jeśli full-stack developera możemy nazwać potocznie “superogarniaczem”, to full-stack engineera śmiało określimy mianem “superbohatera”.

W zespole deweloperskim full-stack engineer to zwykle lider, który dzięki swojej wiedzy może mieć pod skrzydłami wszystkich – programistów, testerów, a nawet specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jak więc widać, różnica między tymi stanowiskami - tak podobnymi z nazwy - jest ogromna.

Full-stack developer - podsumowanie

Wiesz już, że full-stack developer to człowiek, który sam potrafi wiele, ale jeszcze bardziej może przysłużyć się projektowi, pracując w zespole. Widzisz też, co powinien umieć, z jakich technologii korzystać i gdzie może przynieść Ci największą korzyść. Do Ciebie należy decyzja, czy tego rodzaju specjalista to osoba, której potrzebujesz przy swojej stronie internetowej.

Jeśli odpowiedź będzie brzmiała twierdząco, nasz zespół programistów Drupala i innych technologii chętnie pomoże Ci ze stworzeniem oraz wsparciem Twojego serwisu internetowego. Mamy w szeregach wielu doświadczonych full-stack developerów, a także frontendowców i backendowców gotowych do działania przy Twoim projekcie.

2. SEO dla strony internetowej na Drupalu