.

Przykłady projektów PHP, które pokazują możliwości tego języka

PHP jest jednym z najpopularniejszych języków programowania, zaprojektowany w celu tworzenia stron oraz aplikacji webowych. Dzięki swojej popularności posiada ogromne wsparcie społeczności, w której programiści chętnie opisują dane zagadnienia oraz udostępniają gotowe przykłady kodu. Ze względu na tak dużą ilość dostępnych projektów, możemy znaleźć wiele inspiracji dla naszych projektów lub źródeł nauki.

Dlaczego warto realizować projekty PHP?

PHP jest dosyć prostym językiem do zrozumienia, a dzięki połączeniu z HTML-em oraz CSS-em możemy od razu zobaczyć efekty naszej pracy. Ten język programowania, używany do tworzenia aplikacji internetowych, posiada szereg zalet.

  1. Open source. Dzięki otwartości języka PHP, zgromadzona wokół niego społeczność ma duży wpływ na jego kształt oraz proponowane rozwiązania. W ramach open source mamy również dostęp do wielu bezpłatnych i gotowych do użycia frameworków (takich jak oparte na PHP Symfony i Laravel) oraz rozwiązań, które przyśpieszają oraz ułatwią pracę nad projektem (gotowym systemem jest Drupal).
  2. Łatwość uruchomienia w środowisku. PHP jest wspierany na systemach macOs, Windows oraz Linux. Dodatkowo wspiera wiele wersji serwerów, a wdrożenia nowych zmian lub kodu są łatwe w wykonaniu.
  3. Bezpieczeństwo i szybkość. Dzięki nowym wersjom języka, błędy bezpieczeństwa są naprawiane na bieżąco, a bezpieczeństwo samego języka się zwiększa. Dodatkowo nowe wydania PHP wypadają bardzo dobrze w testach szybkości i wydajności.
  4. Wsparcie społeczności oraz dostępność przykładowego kodu. Popularność PHP przekłada się na liczbę aktywnych użytkowników oraz ilość udostępnianego przez nich kodu i tutoriali. Taki kod jest idealnym źródłem wiedzy lub inspiracji, przydatnej w nowych projektach.

Typy projektów PHP

Język PHP daje wiele możliwości oraz funkcjonalności. Pozwala na łatwą komunikację z wieloma typami baz danych, co jest często wykorzystywane przy tworzeniu aplikacji webowych. Dodatkowo umożliwia przetwarzanie tekstu, grafik, dokumentów XML oraz wielu innych typów danych. Mimo szerokiego spektrum zastosowań, sposoby użycia PHP można podzielić na 3 sekcję:

  1. Skrypty po stronie serwera. W momencie wykonania zwracają wynik danych operacji, który jest najczęściej wyświetlany użytkownikowi za pomocą przeglądarki.
  2. Skrypty wykonywane przez terminal. W przypadku wiersza poleceń nie jest wymagany żaden serwer PHP, a jedynie interpreter PHP, który przetworzy dany kod.
  3. Aplikacje desktopowe. PHP wspiera również tworzenie aplikacji graficznych poprzez rozszerzenie PHP-GTK, mimo że nie jest to rozwiązanie, do którego ten język został stworzony.

Dynamiczne a statyczne strony PHP

PHP wspiera możliwość tworzenia zarówno statycznych jak i dynamicznych stron. W czym tkwi różnica? Strona statyczna to taka, która ma jedną i niezmienną treść, każdy użytkownik widzi dokładnie to samo. Natomiast na dynamicznej witrynie internetowej zawartość jest pobierana podczas ładowania strony, co pozwala na zmianę jej zawartości, w zależności od działań użytkownika. Dynamiczne typy stron dają więcej możliwości i są zazwyczaj bardziej rozbudowane od statycznych witryn.

Przykłady projektów PHP dla początkujących

Najlepszym sposobem na naukę nowego języka programowania są ćwiczenia oraz próby stworzenia coraz bardziej skomplikowanych projektów. Podobnie jest w przypadku PHP. Na samym początku warto jest solidnie poznać podstawowe możliwości języka oraz to, co oferuje użytkownikowi.

System zgłoszeń konkursowych

PHP MYSQL

Możemy stworzyć prosty serwis, pozwalający uczestnikom konkursu na wypełnienie zgłoszenia oraz podanie swoich danych. Powinny one być zapisywane w bazie danych, aby mogły być wyświetlane w panelu admina, gdzie powinny być pokazane wszystkie zgłoszenia.

Jest to prosty projekt, pozwalający na zapoznanie się z podstawami MySQL oraz komunikacji między PHP a bazą danych. Dodatkowo przydatne będą zagadnienia związane z HTML-em oraz CSS-em, które idą w parze z aplikacjami webowymi.

Czat pomiędzy użytkownikami

PHP MYSQL AJAX

W dzisiejszych czasach komunikatory internetowe są powszechnie znane i używane. Tworząc jeden z nich, warto zadbać o możliwość rejestracji i logowania użytkowników. Zalogowani użytkownicy powinni móc wysyłać i odbierać wiadomości od innych. Dodatkowo dobrze jest zastosować AJAX-a, który pozwoli na odbieranie informacji od serwera, bez odświeżania strony po stronie klienta.

Podczas pracy nad czatem wymagana będzie znajomość podstaw PHP oraz MySQL oraz rozszerzenie swojej wiedzy o nowe pojęcia, takie jak AJAX.

System ostrzegania przed burzami

PHP

Wiele serwisów pogodowych udostępnia swoje dane innym. Przy wykorzystaniu odpowiedniego API, które pozwoli nam na określenie ryzyka burzy, możemy stworzyć nowe zadanie dla Crona. Może ono być odpowiedzialne za wysyłanie do użytkowników maili z ostrzeżeniami, jeżeli serwis pogodowy wykryje ryzyko burzy.

Wykorzystanie zadań w Cronie oraz pojęcia API pozwoli nam na przyswojenie nowej wiedzy i zapoznanie się z zagadnieniami, które mogą się nam przydać w przyszłości.

Przykłady projektów PHP - aplikacje z różnych branż

W Internecie istnieje również wiele ciekawych projektów, gdzie udostępniany jest kod źródłowy (najczęściej na GitHubie). Jest to dobre źródło wiedzy na temat samego języka jak i podejścia do różnych problemów.

Firefly III

Firefly III to system do zarządzania budżetem domowym. Pozwala na dodanie kosztów, przychodów oraz automatyzacji powtarzalnych sytuacji. Dzięki analizie wydatków, Firefly ułatwia oszczędność pieniędzy, a przedstawienie danych w formie wykresów pozwala na zilustrowanie swoich finansów.

Główny widok w Firefly III, projekcie PHP, który pomaga w zarządzaniu domowym budżetem

 

YOURLS

YOURLS jest gotowym rozwiązaniem, które pozwala skrócić długość każdego linku do minimum. Dzięki możliwości dodania kodu na swoim serwerze, mamy pełną kontrolę nad przechowywanymi danymi oraz statystykami poszczególnych działań.

Mobile Detect

Mobile Detect to ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu można dowiedzieć się czegoś więcej o użytkownikach strony. Większość rozwiązań oferuje analizę po stronie przeglądarki, która jest łatwa do wyłączenia przez użytkownika strony. Mobile Detect jest serwerową odpowiedzią na analitykę. Wykorzystuje do tego dane User Agent, zapisywane w przeglądarce po wejściu na stronę.

Matomo

Odpowiedzią na wielkie serwisy zajmujące się statystyką i analizą użytkowników odwiedzających stronę jest Matomo. Jest to darmowe oprogramowanie, alternatywa dla Google Analytics, używane przez ponad półtora miliona witryn. Matomo jest w pełni funkcjonalnym projektem PHP, który można pobrać i zainstalować na własnym serwerze.

Panel w Matomo - oprogramowaniu PHP, które zbiera i wyświetla dane analityczne strony internetowej

Źródło: Strona Matomo

Przykładowy projekt w Symfony

Symfony jest jednym z dwóch czołowych frameworków, pozwalających na łatwiejszą pracę z PHP. Symfony wyróżnia się większym naciskiem na podejście do projektu jako do osobnych komponentów. Świetnym przykładem zastosowania tego frameworka jest projekt Symfony Demo Application.

Przykładowy projekt w Laravelu

Laravel jest zbudowany na podstawie frameworka Symfony, lecz daje więcej możliwości od samego startu. Posiada wiele paczek, które są w przeciwieństwie do Symfony, gotowe do użycia od razu po zainstalowaniu frameworka. W przypadku Laravela dobrym przykładem projektu jest RealWorld, który uwzględnia wiele rozwiązań przydatnych w codziennej pracy z tym frameworkiem.

Projekty PHP - podsumowanie

PHP jest prostym w użyciu językiem, który pozwala zaoszczędzić wiele czasu w procesie developmentu. Dzieje się tak dzięki ogromnej popularności oraz szerokiemu gronu użytkowników. Aktywna społeczności PHP udostępnia gotowe rozwiązania, które mogą być inspiracją lub częścią naszego przyszłego projektu.

Interesują Cię możliwości PHP? Zobacz, czym się zajmujemy w ramach PHP developmentu.

3. Najlepsze praktyki zespołów programistycznych