.

Jakie są najpopularniejsze metody płatności dla sklepu internetowego?

W dzisiejszych czasach klienci oczekują coraz większej swobody w doborze metody płatności. Mogą zrezygnować z dokonania zakupu na Twojej platformie, jeżeli wśród form płatności nie znajdą takiej, która będzie odpowiadać ich preferencjom. Niestety nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na wdrożenie nieskończenie wielu sposobów płatności. Dlatego warto przeanalizować możliwości dostępne na rynku e-commerce i wybrać kilka z nich.

Dlaczego warto oferować różne metody płatności elektronicznych?

O ile sam proces przeglądania i wybierania produktów stanowi dla wielu internautów rozrywkę, o tyle finalizacja zamówienia to tzw. zło konieczne, więc powinna być prosta i nie zajmować dużo czasu. Zdawać by się mogło, że jeszcze do niedawna jedynymi opcjami płatności za produkty zamówione w internecie była opłata przy odbiorze u listonosza czy kuriera lub płatność przelewem tradycyjnym. W przypadku pobrania sprzedawca musiał oczekiwać długo na zarobione na sprzedaży pieniądze. Jeżeli klient decydował się na opłacenie zamówienia przelewem tradycyjnym, musiał czekać niekiedy kilka dni na zaksięgowanie płatności i wysyłkę produktu. Dziś firmy dążą do zagwarantowania użytkownikom maksymalnego komfortu i swobody w trakcie zakupów poprzez uproszczenie realizacji transakcji. Rynek jest bardziej elastyczny i nastawiony na zaspokojenie potrzeb klientów. Różne firmy proponują konsumentom i sprzedawcom wiele wygodnych rozwiązań w zakresie płatności za produkty i usługi. Mimo to nie wszyscy przedsiębiorcy z branży e-commerce dają swoim klientom dostatecznie duży wybór.

Konsekwencją udostępniania niewielu metod płatności jest często porzucanie koszyka już na końcowym etapie zakupów, kiedy klient zdaje sobie sprawę, że nie może skorzystać ze swojej ulubionej metody płatności w sieci. Tendencję polegającą na dodawaniu jak największej ilości opcji płatności elektronicznych można zaobserwować wśród gigantów w branży e-commerce. Z pewnością z własnego doświadczenia wiesz, że największe marketplace’y umożliwiają klientom możliwość zapłacenia nie tylko zwykłym przelewem, ale też BLIK-iem, za pośrednictwem pośredników takich jak PayU, kartą, a nawet kryptowalutami. Wdrożenie licznych metod płatności elektronicznej na platformie sprzedażowej skutkuje zwykle:

Trendy w zakresie wdrażania nowych metod płatności w sklepach internetowych są jednoznaczne — proponowanie klientom wielu, różnych metod płatności zwiększa atrakcyjność Twojej strony e-commerce i pozytywnie wpływa na satysfakcję użytkowników dokonujących na niej zakupów.

Jak wybrać odpowiednie systemy płatności e-commerce dla Twojego sklepu internetowego?

Dobry system płatności jest ułatwieniem zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla klienta. Dzięki niemal błyskawicznemu potwierdzeniu opłacenia zamówienia, żadna ze stron nie musi oczekiwać na przesłanie potwierdzenia płatności czy przetworzenie przelewu przez bank. Znacznie przyspiesza to wymianę pomiędzy sprzedawcą i klientem.

Wybierając rozwiązanie i operatora płatności elektronicznych, warto dokładnie przeanalizować dostępne możliwości pod kątem:

  • bezpieczeństwa transakcji — przed dokonaniem ostatecznego wyboru, sprawdź, czy konkretna firma posiada odpowiednie certyfikaty oraz umowy partnerskie z VISA lub MasterCard,
  • automatyzacji płatności — upewnij się, czy dany operator pozwala na zwrot środków przez API, dzięki czemu proces zwrotu nie wymaga żadnych działań ze strony Twoich pracowników,
  • ilości dostępnych metod płatności — im więcej sposobów na opłacenie zamówienia dasz klientom, tym większe prawdopodobieństwo, że doprowadzą transakcję do końca,
  • kosztów i prowizji — każdy dostawca systemów płatności sam określa sposób rozliczenia za korzystanie z jego usług (stała opłata od każdej transakcji, procent od kwoty, abonament),
  • swobody wypłaty środków — to oczywiste, że chcesz mieć dostęp do zarobionych pieniędzy przez cały czas, dlatego wybierz usługodawcę, który nie będzie ograniczał możliwości wypłaty z konta (niestety, niektórzy pośrednicy nakładają ograniczenia na klientów biznesowych),
  • dostępu do historii transakcji — stały wgląd w to, co dzieje się na Twoim koncie jest bardzo ważny, ponieważ pozwala Ci na monitorowanie swoich przychodów i wypłat.

Przygotowując się do podjęcia decyzji na temat współpracy z operatorem płatności elektronicznych, musisz wziąć pod uwagę nie tylko to, co dobre dla Ciebie, ale przede wszystkim to, co dobre dla Twoich klientów. Przeczytaj najnowsze sondaże i raporty, aby dowiedzieć się, jakie metody płatności są najbardziej popularne wśród Twoich grup docelowych.

Popularne metody płatności dla e-commerce

Możesz wdrożyć wiele metod płatności w swoim sklepie internetowym. Jak zdecydować, które z nich powinny zostać udostępnione Twoim klientom, a które są zbędne? Przeanalizuj możliwe rozwiązania, aby jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla Twojej grupy docelowej.

1. Szybkie przelewy

Dokonywanie płatności za pomocą szybkich przelewów jest niezwykle proste i przebiega szybko w przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów, w przypadku których konieczne jest ręczne wprowadzenie danych odbiorcy i oczekiwanie na zaksięgowanie płatności w bankach kupującego i sprzedawcy. Po kliknięciu przycisku Zamawiam i płacę, kupujący zostaje przekierowany na stronę operatora płatności i wybiera bank, w którym ma konto, z którego chce zapłacić za zamówienie. Nie trzeba wypełniać żadnego formularza w bankowości internetowej ani wpisywać numeru konta, ponieważ wszelkie dane odbiorcy i zamówienia są zaciągane automatycznie przez system. To nie tylko przyspiesza dokonanie płatności, ale także eliminuje ryzyko błędnego przepisania numeru konta. Płatność wystarczy potwierdzić zgodnie z metodą wybraną we własnej bankowości elektronicznej (najczęściej wpisując na stronie banku kod otrzymany w wiadomości SMS lub akceptując transakcję w aplikacji mobilnej).

Pieniądze przesłane za pomocą tzw. szybkich przelewów trafiają na konto sprzedawcy błyskawicznie, dzięki czemu może on szybko zrealizować zamówienie, bez konieczności wymieniania kolejnych informacji z klientem (np. wysyłania potwierdzenia dokonania przelewu). Opłata za tę metodę płatności to najczęściej procent od kwoty transakcji. Prowizja pobierana jest przez firmę procesującą płatność — PayU, Tpay, Blue Media itd. Sprzedawca musi zapłacić za każdą sprzedaż. Co więcej opłata jest bezzwrotna. Jeżeli klient rezygnuje z kupna po przetworzeniu płatności, prowizję zachowuje pośrednik.

2. BLIK

BLIK to metoda płatności, której zastosowanie ograniczone jest do polskiego rynku, jednakże może się to niedługo zmienić. Biorąc pod uwagę popularność, jaką cieszy się ta metoda płatności w Polsce, całkiem prawdopodobne jest, że wykorzystanie BLIK-a rozpowszechni się także za granicą. Ta opcja płatności elektronicznej pozwala na jeszcze sprawniejsze opłacenie zakupów niż szybkie przelewy, ponieważ w ogóle nie wymaga logowania na stronie banku. Klient musi się za to zalogować się do aplikacji mobilnej banku. Jednak dziś można to zrobić ekspresowo, wpisując specjalny PIN lub przykładając palec do czytnika linii papilarnych. Następnie jednym kliknięciem trzeba wygenerować ważny tylko przez dwie minuty sześciocyfrowy kod i wpisać go we właściwe pole na stronie lub korzystając z terminala i potwierdzić operację w bankowości mobilnej. Podobnie jak w przypadku szybkich przelewów, pieniądze natychmiast trafiają na konto sprzedawcy, więc może on niezwłocznie przystąpić do realizacji zamówienia.

Płatności BLIK-iem są dostępne w aplikacjach mobilnych wielu polskich banków, może się więc okazać, że wielu Twoich potencjalnych klientów płaci BLIK-iem na co dzień i oczekuje takiej możliwości podczas kupowania na Twojej stronie.

3. Przelewy tradycyjne

Chociaż wspomniane już wcześniej przelewy tradycyjne są coraz rzadziej stosowane (opłacamy nimi głównie regularnie otrzymywane rachunki), nie należy rezygnować z zaoferowania klientom takiej metody płatności na stronie Twojego sklepu internetowego. Taka płatność nie wymaga integrowania żadnych dodatkowych systemów z Twoją witryną, ani uiszczania dodatkowych prowizji. To oznacza, że 100% środków, które przelewa, klient trafia do sprzedawcy. Po złożeniu zamówienia w Twoim sklepie internetowym, klient powinien otrzymać automatyczną wiadomość e-mail z danymi do przelewu: sugerowanym tytułem, numerem konta oraz nazwą i adresem odbiorcy. Możesz wówczas poprosić także o przesłanie potwierdzenia wykonania przelewu (jest to opcjonalne, ponieważ zarówno Ty, jak i klient możecie poczekać na zaksięgowanie płatności przez banki). Warto oferować klientom taką metodę dokonywania płatności, ponieważ nie wszyscy korzystają z innych metod płatności elektronicznych, a Ty nie chcesz zawężać grona osób, które mogą kupować w Twoim sklepie, prawda?

Jeżeli klient wybierze przelew tradycyjny, jako odpowiadającą mu formę płatności, sprzedawca nie płaci prowizji. Ta metoda rozliczenia kosztuje jednak sprzedawcę czas, ponieważ jego firma potrzebuje usług kogoś, kto się zajmie sprawdzaniem przelewów.

4. Karta płatnicza

Dokonanie płatności online kartą wymaga wypełnienia zabezpieczonego formularza na stronie pośrednika oferującego przedsiębiorcom swoją bramkę płatności. Klient wpisuje numer karty, jej datę ważności, a także kod CVV lub CVC. Tak samo jak w przypadku szybkich przelewów i BLIK-a, środki lądują na koncie sprzedawcy błyskawicznie, dzięki czemu całe zamówienie może być szybko przetworzone i zrealizowane. Proces dokonywania płatności jest bardzo prosty i zawsze takim sam, bez względu na rodzaj karty płatniczej. Płatność kartą jest najczęściej zabezpieczona podobnie jak przelewy, konieczne jest więc potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej lub poprzez wpisanie kodu otrzymanego SMS-em w odpowiednie pole na stronie pośrednika. Należy jednak pamiętać, że umożliwienie klientom dokonania płatności za pośrednictwem karty kredytowej łączy się z największymi opłatami.

5. E-portfele

Ta opcja płatności elektronicznej powoli zyskuje coraz większą popularność na świecie i warto zastanowić się nad jej wdrożeniem ze względu fakt, że oraz więcej osób zakłada e-portfele. Działają one podobnie jak karty przedpłacane. Klient doładowuje swoje konto w portalu, za pomocą powiązanej karty płatniczej lub konta bankowego. Po wyborze metody płatności konsument musi się tylko zalogować na swoje konto za pomocą własnego adresu e-mail i hasła, a następnie potwierdzić chęć dokonania płatności. Zostanie ona zrealizowana, jeżeli dana osoba posiada odpowiednią ilość środków na koncie. Pieniądze błyskawicznie pojawią się na koncie sprzedawcy, umożliwiając szybką realizację transakcji.

Ta metoda płatności ma kilka ważnych zalet. Niektóre e-portfele (np. Venmo, Coinbase, eToro) pozwalają klientom na obracanie popularnymi kryptowalutami. Taka płatność z wykorzystaniem e-portfela gwarantuje większą anonimowość transakcji, gdyż identyfikatorem płatnika jest tylko adres e-mail lub indywidualny numer klienta (jeżeli sprzedawca nie wymaga podania innych informacji, takich jak imię i nazwisko, numer karty czy konta bankowego).

6. Aplikacje do płatności mobilnych

Podobnie jak e-portfele, aplikacje do płatności mobilnych nie są jeszcze aż tak rozpowszechnione wśród konsumentów, jak inne metody płatności elektronicznych. W rzeczywistości jednak coraz więcej klientów dokonuje zakupów za pośrednictwem smartfona i testuje najnowsze trendy związane z kupowaniem online, więc ich popularność powoli wzrasta. Najbardziej znane są Google Pay i Apple Pay. Działają one zresztą podobnie, jak portfele elektroniczne, jednak klient nie musi doładowywać nowego konta, lecz jedynie podpiąć swoją kartę płatniczą w wybranej aplikacji. Mechanizm ich działania jest bardzo prosty – klient musi dodać dane wybranej przez siebie karty płatniczej w aplikacji, a później może płacić zarówno w sklepach internetowych, jak i zbliżeniowo w placówkach stacjonarnych (w sklepach i innych lokalach) bez posiadania karty przy sobie.

Google Pay może być jedną z metod płatności w sklepie internetowym

Źródło: TechCrunch

Niektóre aplikacje, jak np. Apple Pay, wymagają każdorazowego potwierdzenia transakcji odciskiem palca, co zapobiega dokonaniu płatności przez osobę nieupoważnioną, która może wejść w posiadanie Twojego urządzenia mobilnego na drodze kradzieży. Środki pojawiają się na koncie odbiorcy już po chwili od potwierdzenia płatności.

Moduły do płatności w Drupal Commerce

Decydując się na stworzenie swojego własnego sklepu internetowego, wiele firm rozważa zastosowanie rozwiązań typu open source. Istnieje wiele powodów wyboru Drupala do budowy witryny e-commerce. Jest elastyczny i pozwala na wykorzystanie zaawansowanych funkcjonalności dla sklepów online. Jedną z zalet tej platformy jest dostępność licznych, ciekawych modułów do płatności. Mnogość dostępnych modułów, umożliwiających dokonywanie płatności w sklepie internetowym, sprawia, że Drupal jest odpowiednią technologią do zbudowania spersonalizowanej witryny e-commerce.

Przy płatnościach internetowych najważniejsze jest zapewnienie klientowi poczucia bezpieczeństwa. Integracja modułu Commerce Stripe pozwala na stworzenie stokenizowanej bramki płatniczej na naszej witrynie. Oznacza to, że kupujący będą mogli dokonać płatności w sklepie na Drupalu bez opuszczania witryny.

Do najbardziej popularnych rozwiązań do płatności należy Commerce PayPal. Usługi PayPal są znane i wykorzystywane przez mnóstwo klientów. Natomiast moduł Commerce Authoize.Net pozwala na udostępnienie klientom możliwości płacenia za pomocą kart Visa, MasterCard, American Express i skorzystania z JCB, Discover, PayPal, Visa SRC, Apple Pay, Chase Pay oraz E-check. Jeżeli natomiast sprzedajesz tylko na rodzimym rynku, warto się zastanowić nad wdrożeniem metod płatności właściwych dla tego kraju. W Polsce są to np. systemy płatności Dotpay i Przelewy24, a także metody takie jak BLIK, e-Raty czy GooglePay.

Dzięki modułowi Commerce PayPal można dodać rozwiązanie PayPal jako metodę płatności w sklepie opartym na Drupalu

Źródło: Drupal.org

Opcje płatności w Syliusie

Sylius to kolejne rozwiązane open source’owe, które warto rozważyć, zastanawiając się nad wyborem technologii, która ma posłużyć do stworzenia Twojego sklepu internetowego. Witryny e-commerce zbudowane z pomocą tej platformy są skalowalne i funkcjonalne.

Sylius pozwala na wdrożenie metod płatności obsługiwanych przez różnych dostawców. Biblioteka Payum zawiera rozwiązania umożliwiające implementację wydajnych opcji płatności w sklepie internetowym.

Platformy zbudowane przy użyciu tego frameworku mogą obsługiwać szybkie przelewy, płatności kartami lub środkami z e-portfela itd. Nowe metody płatności mogą być swobodnie dodawane przez programistów poprzez wykorzystanie odpowiednich wtyczek, np. BitBag, dzięki której Twoi klienci będą mogli korzystać z możliwości, jakie dają dostawcy usług płatności elektronicznych, typu Przelewy24 czy PayU.

Metody płatności - podsumowanie

Istnieje wiele metod płatności elektronicznych, których wdrożenie warto rozważyć, budując platformę e-commerce. Im więcej z nich zaproponujesz klientowi, tym większe prawdopodobieństwo, że dokona zakupu. Co więcej zaoferowanie niewielu metod płatności może zniechęcić niektórych klientów do dokonywania zakupów w Twoim sklepie internetowym. Warto też z rozwagą wybierać dostawcę usług płatności elektronicznych — każdy z nich proponuje inne warunki współpracy. Możemy pomóc Ci dobrać i wdrożyć najbardziej opłacalne opcje dla Twojej firmy w ramach naszych usług dla e-commerce i doradzić najlepsze rozwiązania dla Twojego sklepu internetowego.

.