.

Jak stworzyć bloga w Drooplerze w łatwy sposób?

Blog to część strony, na której twórcy publikują wpisy o określonej tematyce. Może on być odrębną częścią witryny lub też całością zawartości znajdującej się na danej witrynie. Zarówno portale prywatne jak i firmowe często posiadają blogi. Z powodu tej popularności w naszej dystrybucji Drupala Droopler przygotowaliśmy prosty sposób na umieszczenie bloga.

Blog w Drupalu

W Drupalu istnieje moduł Blog, który pozwala uprawnionym użytkownikom na prowadzenie bloga. Wpisy na blogu mogą być publiczne lub prywatne, w zależności od tego, które role posiadają do nich dostęp. Warto zaznaczyć, że moduł Blog został usunięty z rdzenia Drupala 8 i jest teraz modułem contribowym. Kiedyś był zawarty w rdzeniu Drupala 7 i wcześniejszych wersji.

Moduł Blog dodaje do głównego menu nawigacyjnego link, który przenosi odwiedzającego do strony, wyświetlającej najnowsze wpisy blogowe wszystkich użytkowników w witrynie. Dla uprawnionych osób w menu nawigacyjnym znajduje się link Utwórz treść, który przenosi użytkownika na stronę z linkiem do formularza tworzenia posta oraz link Mój blog, który wyświetla wpisy danego użytkownika. Moduł Blog tworzy również blok ostatnich wpisów, a Drupal udostępnia też kanał RSS dla każdego wpisu.

Jak stworzyć bloga w Drooplerze?

Droopler jest kreatorem stron internetowych, opartym na Drupalu, w którym blog jest dostępny jako opcjonalny dodatek. Można go włączyć podczas instalacji lub po instalacji poprzez włączenie modułu d_blog. Aby dodać nowy wpis, należy przejść na stronę /node/add/blog_post, na której ujrzymy taki formularz:

Formularz do tworzenia wpisu na bloga w Drooplerze

 

W formularzu mamy dostępne pola:

Title

Tytuł artykułu.

Language

Język artykułu (jedynie dla stron multilanguage).

Blog teaser

Krótki wstęp, który będzie wyświetlony na widoku listy wpisów.

Blog main image

Główny obrazek, który pojawi się u góry artykułu i na stronie z listą wpisów.

Blog sections

Główna treść wpisu tworzona przy wykorzystaniu paragrafów (czyli różnych sekcji).

Blog category

Lista tagów.

Utworzony wpis pojawi się na stronie /blog.

Widok fragmentu strony bloga w Drooplerze

Droopler korzysta z modułu Pathauto. Z tego powodu wszystkie wpisy na blogu posiadają przyjazny path: /blog/{tytuł_wpisu}

Tak prezentuje się strona bloga bez sekcji.

Wygląd strony bloga w Drooplerze bez dodanych sekcji

 

Dostosowanie do indywidualnych potrzeb

Wprawne oko na pewno zauważy na powyższym zrzucie ekranu znak “+”. Jest to funkcjonalność modułu Geysir, która sprawia, że dodawanie i porządkowanie paragrafów jest łatwiejsze niż zazwyczaj. Aby dodać nową sekcję, wystarczy kliknąć na “+”, a następnie wybrać dowolny paragraf, który nas interesuje.

Dodawanie paragrafów do strony z blogiem w Drooplerze

 

Lista paragrafów jest długa, co oznacza wiele możliwości tworzenia contentu na naszym blogu. Pełne demo wszystkich paragrafów, wraz ze wszystkimi możliwymi konfiguracjami, znajduje się w dokumentacji Drooplera.

Przykładowy wpis może w sobie zawierać następujące sekcje:

  • Blog text - główna część tekstowa.
  • Blog image - obrazki między sekcjami tekstowymi.
  • Text page - sekcja zawierająca tekst oraz CTA (call to action - wezwanie do działania).
  • Form - sekcja z formularzem.

Korzystając jedynie z powyższych paragrafów, utworzyliśmy następującą stronę:

Strona stworzona przy użyciu czterech paragrafów dostępnych w Drooplerze

 

Jak widzisz, możliwości są naprawdę spore. Poświęcając trochę czasu, można tworzyć różnorodne wpisy, których układ da się dostosować do indywidualnych preferencji autora lub do potrzeb samej treści wpisu.

Prosty sposób na stworzenie bloga

Blog to must-have na znacznej części stron internetowych. Prowadzenie bloga firmowego lub osobistego przynosi wiele korzyści oraz rozpoznawalność. Pozwala także dzielić się spostrzeżeniami oraz nowinkami w sposób przystępny dla czytelników. Droopler minimalizuje wysiłek, który należy włożyć, aby stworzyć działającego bloga. Dodatkowo dostarcza wiele możliwości personalizownia treści tak, aby dostosować ją do indywidualnych upodobań autora lub firmowych wymagań. Szeroka dokumentacja znacznie ułatwia zapoznanie się z wieloma możliwościami, jakie dają paragrafy. Moduł Geysir świetnie wpasowuje się w inne elementy, które tworzą bloga i zdecydowanie ułatwia tworzenie wpisów.